Більшість власників веб-ресурсів навіть не замислюються над тим, що відбувається з доменом до його реєстрації або після припинення оплати за послугу. У доменних імен є чіткий життєвий цикл від реєстрації до видалення. Знання цього колообігу фаз допоможе зрозуміти, що відбувається з вашим доменом, чи можна його відновити після блокування і що з ним буде далі.
Реєстратор доменних імен Cityhost.ua ділиться з вами фаховою інформацією та розповідає про всі етапи життєвого циклу доменів.
Цикл існування домену можна поділити на 5 стадій:
- Вільне ім’я.
- Реєстрація/активна фаза.
- Призупинення дії.
- Період викупу.
- Видалення.
Розглянемо більш детально кожен етап.
Available — вільний до реєстрації
Є декілька причин, з яких доменне ім’я може бути вільним. Краще обирати ті адреси, які створюються вперше — тоді точно не буде ніяких «сюрпризів» в подальшому. Але бувають домени, які були звільнені власником, видалені та повернуті в реєстр для нового продажу — у них уже є своя «біографія» в мережі. Такі імена можуть мати як хорошу репутацію та бути привабливими для веб-майстрів, так і зіпсовану історію. Вони називаються дроп-доменами і потребують ретельної перевірки.
Реєстрація домену
Сам процес реєстрації — це закріплення домену за його власником, а по суті орендарем, адже ім’я все одно залишається за адміністратором. Щоб почати користуватися доменом, його потрібно перевірити на доступність та зареєструвати.
Перевірка домена
Є спеціальні сервіси, наприклад, Whois, що призначені для перевірки доменів. Після введення інформації, майданчик надає таку інформацію про адресу:
- Чи зареєстрований домен, якщо так — ким і коли;
- Дата створення і останніх змін;
- Статус;
- NS-сервери — їхні назви;
- Контакти власника.
Якщо доменне ім’я вільне, система видасть помилку на кшталт «не знайдено інформації в системі». Тоді можете сміливо реєструвати його.
Як зареєструвати домен
Після визначення потрібного домену потрібно закріпити його за власником та оплатити послугу. Обираємо компанію-реєстратора, заповнюємо форму автоматичної реєстрації та чекаємо декілька хвилин на листа, в якому надійде підтвердження про здійснення операції. Термін дії послуги обираєте самостійно — зазвичай домен беруть на рік, але можна і на 10.
Активна фаза
Якщо процеси перевірки та реєстрації пройшли успішно, домен запрацює, а сайт, розміщений на ньому, буде доступний користувачам мережі та через певний час почне відображатися у результатах пошукової видачі.
При цьому в системі Whois статус буде ОК або ACTIVE.
Роботу призупинено — статус Hold
При такому статусі ресурс, розміщений на домені, перестає працювати. Це тимчасово, і зазвичай така неприємність трапляється з власниками, які забули заплатити за подальше використання домену. Для того, щоб розблокувати домен та продовжити користування, достатньо сплатити борг. В цьому періоді ви ще можете зробити це за звичайною ціною без усіляких проблем.
Окрім варіанту із заборгованістю, такий статус домен також може отримати, якщо дані користувача (власника) вказані невірно, якщо були скарги на порушення правил використання, авторського права, тощо. Якщо з ресурсу відбувається розповсюдження спаму чи вірусів — це також привід для призупинення роботи.
Фаза викупу доменного імені — Redemption Period
Якщо в попередньому періоді користувач не зробив нічого для відновлення свого домену, життєвий цикл домена продовжує рухатися до наступної фази — Redemption Period. На цьому етапі з реєстру вже прибрані дані про власника, відключені DNS-записи, але ще є шанс повернути домен до звичайного життя.
Для цього потрібно звернутися до реєстратора, який за додаткову плату поверне активний статус. Якщо користувач і тепер не став вносити оплату, видаляється інформація з реєстру зони та whois, і відновити реєстрацію буде неможливо. Але спочатку потрібно пройти наступний, фінальний етап — період видалення.
Остаточне видалення
Якщо власник так нічого і не зробив для відновлення, домен стає в чергу на видалення. Цей етап займає від 5 до 15 днів. Адреса видаляється з реєстру повністю, і більше її нічого не пов’язує з попереднім власником. Відновити домен в цей час уже неможливо, процес незворотній. Після того, як фаза Pending Delete закінчується, через 1-3 доби домен знову стає доступним для реєстрації.
Зверніть увагу, що не всі домени доходять до останнього етапу. Якщо користувач самостійно відмовився від домену і підтвердив, що йому не потрібна більше адреса — її звільняють і повертають у продаж відразу.
Аукціон
Це вторинний ринок доменних адрес, де можна за відносно доступною ціною придбати гарне доменне ім’я. Однак до таких пропозицій варто ставитися із обережністю, перевіряти історію домену, щоб в подальшому не втрапити в халепу.
Пам’ятайте, що життєвий цикл домену та тривалість кожного з його етапів може дещо відрізнятися, тому перед придбанням обов’язково ознайомтеся із правилами компанії-реєстратора.
Останні коментарі