Тепловізор: що це за прилад
Тепловізор — це пристрій, який допомагає виявити невидиме для ока теплове випромінювання різних об’єктів, істот і людей з точністю до 0,1 °C і вище, відображаючи їх у вигляді спеціальної теплової карти. Палітра теплової карти може бути різноманітною, що дозволяє вибрати найбільш підходяще зображення для конкретної ситуації.
Відповідаючи на запитання, що таке тепловизор, варто відзначити, що його основна мета — безконтактне вимірювання температури живих і неживих об’єктів, пошук людей тощо. Військові тепловізори також виступають роллю “очей” в нічний час. За допомогою цих пристроїв військові можуть “побачити” ворога в умовах обмеженої видимості та боротися з диверсантами в населених пунктах. Існують також тепловизійні приціли, які можна встановлювати на вогнепальну зброю.
Сучасні тепловізори можуть визначати температуру в діапазоні від 50 до 2000 °C.
Найчастіше теплові карти, також відомі як теплограми, зображають найгарячіші точки у білому, червоному або помаранчевому кольорі, а найхолодніші — в чорному або темно-синьому.
Як працює тепловізор
Тепловізор перетворює інфрачервоне випромінювання об’єктів на теплову карту, яка відображається на екрані пристрою. Основою тепловизора є матриця. Завдяки їй інфрачервоне випромінювання, невидиме для людини, виявляється.
Щоб зрозуміти принцип роботи тепловізора, потрібно звернутися до фізичних законів. Світло — це хвиля електромагнітного спектра. Залежно від енергії хвилі, вона має різні частоти, які відповідають різним колірним температурам. Наприклад, червоний колір означає найменшу енергію, а синій — найбільшу. По мірі зменшення енергії хвилі, її довжина збільшується. Видимий колір світла переходить від жовтого до світло-червоного, а потім в більш насичений відтінок. Після цього енергії фотонів не вистачає для активування зорових клітин сітківки ока. Людина перестає бачити світло, але це не означає, що його немає. Хвилі світла переходять в інфрачервоний спектр. Саме в цьому спектрі і працює тепловізор.
Які види існують
Військові тепловізори можна розділити на два основних типи:
- Стационарні — здатні вимірювати температуру в широкому діапазоні (від -20 до +20000 °C), але мають великі розміри і вимагають азотного охолодження для безперервної роботи.
- Переносні — функціональні, мобільні та зручні моделі, які миттєво інтерпретують отримані дані.
В військових умовах найбільш популярні переносні пристрої.
Також існують декілька загальних типів тепловізорів, які можуть використовуватися у будівництві, на природі тощо.
- Спостережні прилади.
- Вимірювальні прилади.
- Візуальні пірометри.
Основні характеристики
- Кут огляду і дальність.
- Матриця — ця частина тепловизора впливає на чіткість зображення, поріг температури та похибку.
- Частота кадрів — важливий параметр для динамічного спостереження, щоб зображення не було “замороженим”.
- Функціональність — наявність лазерного вказівника, цифрового збільшення, можливість підсвічування та запису даних.
Вартість тепловізора
Найпростіші військові теплові монокуляри можуть коштувати від 60 000 до 150 000 гривень. Вартість в значній мірі залежить від діаметра об’єктива і розміру матриці. Чим більший останній параметр, тим дорожчим буде тепловизор і тим деталізованіше можна отримати карту. Переглянути детальну інформацію та ознайомитись з цінами можна на сайті expert-pro.com.ua
З якої мети потрібний цей пристрій
Тепловізор здатний зафіксувати найменше змінення температури, тому військові можуть побачити розташування і рух ворога навіть тоді, коли це майже неможливо зробити через відсутність освітлення. Сучасні пристрої можуть виявляти температури на відстані 5-10 км, що дозволяє військовим своєчасно виявляти диверсійно-розвідувальні групи противника.
Тепловізори також дуже корисні в умовах позиційної війни, коли більшість втрат пов’язані зі снайперським вогнем противника. Ці пристрої дозволяють фіксувати дії противника з закритих позицій і таким чином зменшувати втрати серед військовослужбовців. Тепловізори допомагають виявити замаскованих бійців і маленькі силуети, які важко розглядати “оком” (наприклад, тільки голову в окопі противника).
Теплові приціли для стрільців та снайперів допомагають забезпечити вищу ефективність стрільби на середніх відстанях в будь-який час доби. Ці пристрої активно використовуються як під час наступу, так і при обороні.
Свежие комментарии