У квітні 2022 року Верховна Рада з метою підтримки бізнесу та його адаптації до умов воєнного часу дозволила підприємцям та компаніям, чий загальний річний дохід менший, ніж 10 млрд грн, перейти на спрощену систему оподаткування.
Правом сплачувати податок у розмірі 2% від доходу скористалися понад 300 тисяч підприємців, у тому числі й гральний бізнес. На початку лютого нинішнього року пільговий режим оподаткування для організаторів азартних ігор було скасовано. Законодавець вважає, що таким чином вдасться поповнити бюджет на декілька мільярдів гривень. А от експерти не такі впевнені у результативності повернення до традиційної схеми сплати податків.
Чому депутати скасували податкову пільгу
Приймаючи зміни до порядку сплати податків, влада мала на меті дати можливість критично важливому бізнесу працювати, щоб уникнути дефіциту товарів, та допомогти підприємствам пристосуватися до нових умов. У цей перелік потрапив і гральний бізнес.
Зокрема, перевагами спрощеної системи оподаткування скористалися ліцензійні інтернет-казино, які, за версією сайту Gazeta.Lviv, входять в першу п’ятірку найбільш популярних онлайн-закладів. Завдяки розумному маркетингу на кшталт можливості отримати безкоштовні обертання, веб-майданчики зуміли зберегти значну частину постійних користувачів та отримати нових клієнтів.
Поступки з боку держави дійсно спростили життя бізнесу, а у багатьох випадках навіть врятували його. Та війна триває, державна казна щомісяця недоотримує мільярди гривень, вкрай потрібні для фінансування оборони.
Як вважає автор законопроєкту про скасування податкової пільги для гральної індустрії Я. Железняк, на спрощену систему перейшли прибуткові компанії. У результаті держава щомісяця втрачала від 500 до 700 млн грн, з них 200 млн — це кошти, які мали б сплачувати організатори азартних ігор. Узявши за основу розрахунки депутата, нескладно вирахувати, що з квітня до грудня бюджет недоотримав близько 4 млрд грн. У порівнянні з щомісячним дефіцитом у розмірі $5 млрд, сума не така вже й велика, але ці кошти можна направити на оборону, а міжнародні гранти — ні.
Повернути підприємства на традиційне оподаткування рекомендує й МВФ. Фінансові донори погоджуються надавати допомогу за умови, що Україна не буде зменшувати податкове навантаження на бізнес.
Оцінка нововведень експертами
Аналітики-економісти підтверджують, що спрощена система оподаткування вигідна для високомаржинальних, прибуткових компаній. Пільга, яка мала допомогти бізнесу, що зазнав збитків від втрати ринків збуту та зміни логістики, насправді йому не вигідна. Крім того, пільговий податковий режим призвів до деформування конкурентного середовища, надавши перевагу тим підприємцям, які могли обійтися без нього. Тому заборона гральному бізнесу працювати на спрощеній системі є доцільною.
Деякі експерти впевнені, що суми відрахувань до бюджету суттєво не зміняться. Замість 2% податку з обороту компанії будуть платити 18% з прибутку. А поки система онлайн моніторингу не працює, бізнес може показувати такий дохід, який йому вигідний.
Свежие комментарии