АМГ, або антимюллерів гормон, служить маркером оваріального резерву. Аналіз на АМГ обов’язково проводять під час обстеження з приводу безпліддя, але також він призначається і в деяких інших випадках.
Детальна інформація про АМГ і його визначення за посиланням: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/amg/
Оваріальний резерв яєчників і АМГ
Оваріальним резервом називають запас яйцеклітин у жінки. Відомо, що дівчатка народжуються з готовим запасом ооцитів, які під час пубертатного періоду починають дозрівати й у такий спосіб формують менструальний цикл.
Нові ооцити після народження не утворюються, в процесі життя вони лише витрачаються, тому запас їх поступово виснажується, відповідно, зменшуються шанси жінки на настання вагітності. Іноді дівчинка народжується з низьким оваріальним резервом, іноді він виснажується занадто рано з тієї або іншої причини.
Антимюллерів гормон відбиває стан оваріального резерву яєчників, тому є інформативним показником репродуктивного потенціалу.
Планування вагітності: коли потрібен аналіз на АМГ
Жінкам, які планують вагітність, лікарі рекомендують провести аналіз на рівень АМГ, а тоді стежити за його змінами. Зниження рівня гормону говорить про те, що наступає виснаження оваріального запасу. Якщо жінка не планує вагітніти негайно, але хоче мати дітей в майбутньому, їй рекомендують заморозити яйцеклітини, це так зване відкладене материнство.
У деяких країнах є рекомендації по вимірюванню рівня АМГ у дівчаток вперше в 12 років, а тоді через певні проміжки часу (зазвичай 2 роки). Початок зниження його рівня говорить про можливу проблему із зачаттям в недалекому майбутньому. Такий підхід дає змогу не допустити втрати репродуктивного потенціалу через виснаження оваріального резерву. В цьому випадку рекомендовано не відкладати вагітність, а якщо такої можливості немає, то також пропонується заморозити яйцеклітини, щоб в майбутньому вдатися до ЕКЗ.
Низький рівень АМГ — що можна зробити
Підняти рівень АМГ штучно й таким чином не дати виснажитися оваріальному резерву неможливо. Тому, якщо у жінки фертильного віку рівень АМГ нижче норми, лікарі рекомендують вдатися до штучного запліднення, оскільки малоймовірно, що зачаття станеться природним шляхом. Яйцеклітини можна використовувати відразу або заморозити (або й те, й інше — частину використати, іншу заморозити на майбутнє). Відкладене материнство все більше набирає популярності, адже дає жінці можливість самій вибрати найзручніший час для вагітності.
Для чого ще визначають рівень АМГ
Рівень антимюллерового гормону у жінок буває не лише занадто низьким, а й надмірно високим. Це може бути ознакою таких проблем:
- Порушення овуляції.
- Полікістоз яєчників.
- Підвищений рівень чоловічих статевих гормонів.
- Пухлинний процес в яєчниках.
Отже, аналіз на АМГ допомагає не лише в оцінці репродуктивної функції, а і є корисним для виявлення деяких патологій.
Норма АМГ
Нормальний показник АМГ варіюється в діапазоні 1–2,5 нг/мл. Пік вироблення гормону припадає на вік від 20 до 30 років, а після 30 він починає повільно знижуватися. До моменту настання менопаузи його рівень падає настільки, що в крові він більше не визначається.
Свежие комментарии