Одним з найпоширеніших проктологічних захворювань, на які страждає більше половини дорослого населення, є геморой. Він діагностується у 70% людей віком від 40 років. Сьогодні існують ефективні методи лікування цього захворювання, які дозволяють вирішити проблему кардинально. Чим раніше звернутися до лікаря, тим простіше можна позбутися геморою, не допускаючи розвитку ускладнень.
Про те, які фактори провокують виникнення геморою, і чому важливо їх знати, розповідає Попович Іван Іванович, лікар проктолог (Івано-Франківськ) клініки «Мед-Атлант».
Що таке геморой, провокуючі фактори
Геморой – це захворювання, спричинене варикозним розширенням вен прямої кишки. В результаті варикозної патології відбувається гіпертрофія венозних сплетень (кавернозних тіл), з яких й утворюються гемороїдальні вузли.
Знання факторів, що створюють умови для виникнення геморою, дозволяє людям, які перебувають у групі ризику, коригувати свій спосіб життя та запобігти розвитку цієї неприємної хвороби.
Фактори способу життя
Варикозна патологія виникає через вроджену недостатність розвитку вен прямої кишки та анусу, порушення відтоку крові з кавернозних тіл. Утворення застою крові в кавернозних сплетеннях можуть спровокувати різні чинники.
Малорухливий спосіб життя та відсутність фізичної активності
Важливість фізичної активності для нормального відведення венозної крові пояснюється особливістю венозних судин. На відміну від артерій, вони не мають своєї м’язової стінки, що скорочується, і кров по них піднімається до серця під впливом навколишніх м’язів, які працюють за типом помпи, перекачуючи кров з однієї ділянки вени, обмеженої внутрішніми клапанами, в іншу. За відсутності навантаження на ці м’язи:
- кров у венах застоюється;
- виникає надлишковий тиск крові на стінки судини;
- венозні стінки розтягуються, розширюється просвіт вени;
- погіршується робота клапанів;
- утворюється зворотний потік крові.
Крім того, при довгому перебуванні в сидячому положенні здавлюються вени в області заднього проходу, що сповільнює відтік крові, а її надлишковий об’єм починає тиснути на венозні стінки, змушуючи їх розтягуватися. Розширені вени у кавернозних тілах сприяють виникненню гемороїдальних вузлів.
Погані харчові звички та дієти з низьким вмістом клітковини
Спровокувати застій крові у венах прямої кишки та ануса може часте вживання:
- гострої та пряної їжі, яка подразнює рецептори ШКТ та викликає посилений приплив крові до органів малого тазу;
- продуктів, що мають закріплюючий ефект і можуть призвести до запору – жирних бульйонів, кремових супів, картопляного пюре, рисової каші та інших;
- страв із продуктів з малою кількістю клітковини, що погіршує перистальтику кишківника та провокує запори. В результаті посилюється тиск на пряму кишку та її венозні судини, що ускладнює кровообіг і сприяє утворенню застою крові;
- алкоголю, який розширює кровоносні магістралі кишківника. Посилений приплив крові призводить до збільшення гемороїдальних вузлів. У них утворюється застій та запалення.
Ожиріння та надмірна вага як сприяючі фактори
Серйозним чинником, який може дати поштовх розвитку геморою, є зайва вага та вісцеральне ожиріння. У людей із надмірною масою тіла:
- виникає механічне стискання венозних судин жировими тканинами;
- збільшується кількість крові в організмі, що спричиняє її підвищений тиск на стінки судин;
- обмежується рухова активність.
Спорожнення та зайве зусилля при дефекації
До проблем, пов’язаних зі випорожненням кишківника, які можуть спричинити розвиток геморою, слід віднести:
- хронічні запори – калові маси створюють тиск на стінки судин в області ануса, викликаючи застій крові у прямій кишці. Тому важливо стежити за регулярним випорожненням кишечника;
- напруження під час випорожнення, що характерно при запорах. Воно викликає приплив крові до кавернозних тіл;
- тривале сидіння на унітазі, при якому здавлюються судини та утворюється застій крові.
Інші сприяючі фактори
Дати поштовх до появи та розвитку геморою можуть:
- вагітність та пологи – при зростанні плода збільшується матка, створюючи тиск на судини, що провокує застій крові, а сильні потуги, якими супроводжується пологова діяльність, викликають приплив крові до тазових вен;
- старіння та м’язова слабкість – вони призводять до послаблення сполучної тканини у прямій кишці, що викликає випинання та подразнення гемороїдальних вузлів;
- генетика та сімейний анамнез – вроджена слабкість венозних стінок може призвести до розвитку варикозної патології, особливо за наявності інших факторів, що провокують геморой.
Регулярний профілактичний огляд у лікаря проктолога, який рекомендується проходити раз на рік, особливо за наявності факторів, що провокують розвиток геморою, допоможе виявити захворювання на ранній стадії, коли його можна вилікувати малоінвазивними методами. Пройти обстеження та лікування геморою можна у клініці «Мед-Атлант» в Івано-Франківську.
Останні коментарі