На жаль, сімейні пари, які з тих чи інших причин не можуть самостійно завести дітей, не рідкість у наші дні. Безпліддя – це страшний діагноз, який характеризується порушенням репродуктивної функції та нездатністю пари до природного зачаття дитини протягом року та більше статевого життя без застосування контрацепції.
Одним із найпередовіших і найефективніших способів лікування безпліддя у таких випадках є екстракорпоральне запліднення. Щоб до кінця зрозуміти сутність методу, достатньо розшифрувати окремі складові цього терміну: екстра (від лат. extra – поза, зовні), корпоральне (від лат. corpus – тіло). Таким чином, злиття сперматозоїда та яйцеклітини відбувається поза організмом жінки, в лабораторних умовах (“у пробірці”).
Як відбувається ЕКЗ?
Яйцеклітини матері та сперматозоїди батька поміщаються у спеціальне середовище, де вони з’єднуються самостійно або штучним шляхом, після чого запліднена яйцеклітина імплантується в матку жінки, де і відбувається розвиток вагітності. ЕКЗ — це найскладніший процес, який виконується лише під контролем висококваліфікованих лікарів-репродуктологів і може займати до півроку. Докладніше про метод ЕКЗ та успішне досягнення вагітності можна дізнатися на сайті профільної клініки за посиланням https://medicalplaza.ua/kyiv/content/eko.
У яких випадках вдаються до цього методу?
Використання ЕКЗ виправдане, якщо жіночі та чоловічі статеві клітини не можуть зустрітися у своєму природному середовищі (дуже часта причина безпліддя). Таке трапляється при невиліковній непрохідності маткових труб або їх відсутності, імунологічному безплідді, яке не піддається лікуванню, безплідді неясної етіології.
ЕКЗ проводять у спеціалізованих медичних закладах в умовах амбулаторії. Технологія передбачає поділ процесу на кілька етапів і потребує високої кваліфікації лікаря:
1. Отримання яйцеклітини
Для отримання необхідного матеріалу проводиться стимуляція яйцеклітини спеціальними препаратами. Зростання фолікулів яєчника і, як наслідок, дозрівання яйцеклітин спостерігають за допомогою ультразвуку. Забір дозрілих яйцеклітин виконується пункцією тканини яєчника під УЗД контролем. Процедура проводиться під місцевою анестезією. Відокремлені яйцеклітини поміщають у спеціальне сприятливе середовище, де вони очікують на зустріч зі сперматозоїдами.
2. Отримання сперматозоїда
Якщо з якихось причин отримати матеріал природним шляхом неможливо, чоловіку проводиться аспіраційна біопсія яєчка та придатка і забір сперматозоїдів. Можливе використання сперми донора.
3. Запліднення in vitro
Може проводиться двома способами:
- Інсемінація “у пробірці”. Простіший спосіб, коли до яйцеклітин, які знаходяться в живильному середовищі, додають сперматозоїди. Протягом кількох годин один із сперматозоїдів проникає в яйцеклітину та запліднює її.
- Інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїдів (ICSI). Складний метод, у якому сперматозоїд вводиться у яйцеклітину самим лікарем, «вручну», з допомогою спеціальних мікрохірургічних інструментів.
4. Вирощування ембріона
Після запліднення ембріон повинен досягти 46 клітинної стадії, це відбувається на 26 день. У ці дні його утримують у спеціальних штучних інкубаторах із культуральним середовищем.
5. Пересадка ембріона в матку
У порожнину матки переносять кілька ембріонів. Жінці призначається гормонотерапія, для успішної імплантації ембріона. Якщо приживаються відразу кілька, то зайві видаляються механічним шляхом. Вагітність визначають через два тижні за допомогою аналізу крові на хоріонічний гонадотропін людини. Якщо вагітність настала, то вона проходить так само, як при природному зачатті. Але не у всіх жінок ембріон приживається відразу, у багатьох це відбувається не з першої спроби.
Останні коментарі