Нераціональне харчування та ведення нездорового способу життя призводить до порушення ліпідного обміну. Підвищений рівень холестерину в крові стає причиною розвитку серцево-судинних захворювань та інших патологій, проте ліпідний обмін оцінюється не лише по показникам загального холестерину. Для отримання об’єктивної оцінки проводиться ліпідограма.
Що таке ліпідограма?
Ліпідограмою називається комплексне дослідження крові, яке допомагає визначити рівень холестерину та інших важливих показників жирового обміну. Лабораторний аналіз допомагає виявити можливі порушення ліпідного метаболізму, а також оцінити ризик виникнення атеросклерозу та ішемічної хвороби серця.
При проведенні дослідження визначаються такі основні показники:
- Загальний холестерин. Приймає участь у синтезі жовчних кислот та стероїдних гормонів, проте по його рівню не можна визначити ризики виникнення атеросклерозу чи інших захворювань.
- Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ). Їх ще часто називають «хорошим» холестерином, оскільки вони здатні зчищати зі стінок судин ліпопротеїни низької щільності. Якщо вони є в організмі в достатній кількості, то здатні запобігати розвитку атеросклерозу. Також ЛПВЩ підтримують роботу кровоносної системи.
- Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ). Це так званий «поганий» холестерин. ЛПНЩ відповідають за транспортування холестерину по кровотоку, проте при надмірній кількості вони здатні утворювати атеросклеротичні бляшки.
- Ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ). Виконують декілька важливих функцій в організмі – відповідають за транспортування тригліцидів, беруть участь в утворенні ЛПНЩ та ін. Проте вони здатні накопичувати велику кількість холестерину та сприяють утворенню бляшок в судинах при підвищеній концентрації.
- Тригліцериди. Це складні ефіри гліцерину та вищих жирних кислот. Синтезуються в печінці, звідки відразу потрапляють у кров’яне русло. Високий рівень тригліцеридів може призвести до розвитку судинних захворювань, а також гострого панкреатиту.
Крім того, при проведенні ліпідограми визначається індекс атерогенності, який допомагає встановити ризики розвитку атеросклерозу. Детальніше дізнатися про аналіз на холестерин можна за посиланням https://nikolab.com.ua/uk/lipidograma-analiz-na-xolesterin/.
Показання для проведення ліпідограми
Аналіз призначається лікарем у таких випадках:
- для оцінки ризику виникнення ускладнень при ішемічній хворобі серця, ожирінні, гіпертонії чи цукровому діабеті;
- при захворюваннях підшлункової залози;
- при цукровому діабеті;
- при гіпертиреозі чи гіпотиреозі;
- при патологіях печінки;
- при порушеннях периферичного кровообігу.
Крім того, робити ліпідограму можна з профілактичною метою, особливо жінкам після 45 років та чоловікам після 35 років, курцям.
Здати аналіз на ліпідограму можна в медичній лабораторії НІКОЛАБ https://nikolab.com.ua/uk. Дослідження проводиться в короткі терміни та відрізняється високою точністю показників завдяки використанню сучасного обладнання.
Інтерпретація результатів
Підвищенні показники ліпідограми можуть вказувати на високий ризик розвитку атеросклерозу та інших захворювань. Нормою вважаються такі значення:
- загальний холестерин – 150-190 мг/дл;
- ЛПНЩ – менше 115 мг/дл;
- ЛПВЩ – більше 35-40 мг/дл;
- тригліцериди – 35-150 мг/дл.
Норма індексу атерогенності визначається окремо для жінок та чоловіків. На результат також впливає стан здоров’я та інші чинники.
Інтерпретація результатів дослідження повинна проводитися виключно лікарем, який обов’язково врахує індивідуальні особливості організму пацієнта. Інколи незначні відхилення є фізіологічною нормою. Крім того, для діагностики того чи іншого захворювання призначаються додаткові лабораторні та інструментальні дослідження.
Останні коментарі