Гіпсокартон – тришаровий будівельний матеріал, який складається із внутрішнього гіпсового шару та двох зовнішніх шарів картону. Для зміцнення гіпсового шару у гіпс додають різноманітні модифікатори – спеціальні добавки для покращення його характеристик. Також для зміни характеристик готового матеріалу картонний шар просочують різноманітними речовинами. Вид, кількість і варіанти поєднання модифікаторів та пропиток визначають призначення гіпсокартонних листів.
Гіпсокартон застосовують для вирівнювання стін та стелі, спорудження перестінків між кімнатами, для облаштування різних декоративних та функціональних елементів інтер’єру: арок, підвісних стель, стінових ніш тощо.
Види гіпсокартонних листів за складом
Дві ключові складові гіпсокартонних листів – це картонний шар та шар затверділого гіпсу, однак залежно від складу та домішок листи можуть набувати додаткових властивостей:
- ГКЛ (гіпсокартонний лист) – це стандартний будматеріал без будь-яких домішок, модифікаторів, пропиток тощо. Розпізнати листи ГКЛ можна за сірим кольором та відповідним синім маркуванням. Цей матеріал – один із найпоширеніших та найдешевших. Його застосовують у найрізноманітніших сферах: для облицювання стін та стелі в житлових, комерційних офісних приміщеннях, для спорудження перестінків чи декору. Однак важлива умова експлуатації стандартних листів з гіпсокартону – відносна вологість повітря у приміщенні не більше 70%. Якщо ж цей показник буде вищим, він призведе до погіршення стану листів, їхнього псування.
- ГКЛП – вогнестійкі листи гіпсокартону. Для досягнення опору відкритому вогню застосовують філоментну склонитку, якою армують гіпсовий сердечник листів. Вогнестійкий матеріал має сіре забарвлення, як і звичайний ГКЛ, однак маркування на ньому червоне. Застосовують ГКЛП під час облицювання стін виробничих цехів, горищ та інших приміщень з підвищеною небезпекою пожежі, а також вогнестійкі листи використовують при спорудженні вентиляційних шахт, при встановленні електрощитів тощо.
- ГКЛВ – гіпсокартонний лист водостійкий. Оскільки гіпс – це пористий матеріал, то він вбирає вологу, що негативно впливає на властивості матеріалу. Для покращення характеристики і зменшення вбирання вологи до гіпсу додають силіконові гранули та фунгіцидні (протигрибкові) речовини. Для додатково захисту від вологи картон просочують водовідштовхувальними речовинами. Листи з волостійкими властивостями мають зелений колір і синє маркування. Стійкість до вологи дозволяє використовувати матеріал при облицюванні стін і стель у приміщеннях з підвищеною вологістю: кухонь, ванних кімнат, балконів. Листи можуть слугувати основою для нанесення різноманітних оздоблювальних матеріалів: фарби, кахлю тощо.
- ГКВЛО – найдорожчий будівельний матеріал, оскільки має найвищі показники стійкості до різних видів впливу. Такий гіпсокартон стійкий до вологи та вогню, має зелений колір листів і червоне маркування. Застосовується в умовах підвищеної вологості та високого ризику виникнення пожежі.
Тож відповідно до складу та маркування гіпсокартонні листи обирають за умовами експлуатації та впливу зовнішніх факторів на будівельний матеріал.
Різновиди гіпсокартону за сферами застосування
- Стіновий матеріал має найбільшу товщину – 12,5 мм. Його використовують для зведення міжкімнатних перестінків, облицювання та вирівнювання стін.
- Стельовий (завтовшки 9,5 мм) використовують для вирівнювання стелі, створення кількарівнених стельових конструкцій та інших декоративних елементів, які в майбутньому не піддаватимуться механічному впливу.
- Арковий (товщина 6,5 мм) – це матеріал, який піддається згинанню, тому його застосовують при облаштуванні дверних арок та декоративних елементів інтер’єру.
Гіпсокартонні листи – багатофункціональний бюджетний матеріал, широко застосовуваний у проведенні внутрішніх будівельних та ремонтних робіт.
Останні коментарі