Девелопер та забудовник — майже тотожні терміни для пересічних громадян. Розповімо докладніше, чим відрізняються ці учасники будівельного процесу.
Девелопер
Це широкий термін, який охоплює компанії, що займаються розвитком об’єктів нерухомості. Це може бути компанія, що контролює процес від А до Я — від пошуку земельної ділянки до маркетингового просування готового об’єкту. Під розвитком об’єкту нерухомості маються на увазі будь-які дії, що призводять до збільшення вартості нерухомості — будівництво, ремонт, реконструкція, зміна функціонального призначення.
Яскравий приклад успішного девелопера — ZV Development. Під керівництвом Сергія Самусєва компанія переосмислила котеджне будівництво в Україні та побудувала інноваційні, екологічні та прогресивні будинко-квартири у котеджному містечку «Коник». Дізнайтесь більше про власника девелоперської компанії ZV Development Сергія Самусєва за посиланням.
Девелоперська компанія може виступати повноцінним автором проєкту — знайти вигідну ділянку під забудову, визначити максимально прибутковий спосіб її використання, прорахувати ризики, розробити концепцію та залучити інвесторів. Або ж девелопер може виконувати нагляд за процесом будівництва чи реконструкції готового проєкту.
Залежно від фінансової участі у проєкті розрізняють три види девелоперської діяльності — Fee, Speculative та Build-to-Suit. У першому випадку девелопер відповідає за досягнення поставлених перед ним задач та реалізацію проєкту, контролює роботу підрядників. Прибуток девелопера зазвичай сягає 3-7% від вартості об’єкту. При Speculative development девелопер долучає власні кошти для реалізації проєкту та отримуватиме згодом від цього дивіденди. При Build-to-Suit відбувається будівництво під певні технічні вимоги й роль девелопера в процесі мінімальна — контроль за виконання проєкту, налагодження комунікації між власниками та підрядниками для досягнення оптимального результату. Власником проєкта у такому випадку виступає замовник, а девелопер виконує функції адміністратора за фіксовану плату.
Забудовник
Компанія, що має зареєстровані права на земельну ділянку є забудовником. Права на землю можуть бути у вигляді права власності або оренди. Саме на ім’я забудовника оформляється дозвіл на будівництво на даній ділянці. Мати землю у власності не є обов’язковою умовою для девелопера.
Забудовник може виступати на проєкті у якості Генерального інвестора або співінвестора, або навіть бути девелопером. Поширена ситуація, коли великі компанії виступають девелоперами, а їхні дочірні компанії — забудовниками.
Компанія-забудовник втілює ідеї девелопера з дотриманням усіх правил та норм.
Таким чином, термін “забудовник” можна звузити до переліку кількох функцій — володіння правами на земельну ділянку та виконання будівельних робіт, тоді як “девелопер” — більш широкий термін, що включає в себе роботу по розвитку об’єкта нерухомості, будівельні роботи, контроль за підрядниками та багато іншого.
Останні коментарі