Ніж Боуї (Bowie) – справжня частина американської історії та матеріальної культури.
Але не тільки історична цінність робить цей ніж привабливим. Боуї є насправді вдалою конструкцією, ефективність якої безумовно підтверджена на практиці.
З такими ножами на поясі авантюристи та звичайні переселенці підкорювали дикий Захід. У славнозвісних техаськіх рейнджерів ніж боуї зазвичай висів на тому ж поясі що й револьвер системи Кольт. Ножі цього типу широко використовували військові, як Півночі, так і Півдня під час Громадянської війни, та боротьби за Техас.
Були часи, коли американці жартували, що у них таке враження, що усі ножі на Дикому Заході перекували на боуї, бо іншого ножа там просто не знайти.
Тому не дивно, що для справжнього цінувальника американської історії цей ніж такий же важливий символ, як ковбойський одяг чи прапор.
Чому ніж боуї став таким популярним?
На нашу думку, це відбулося не раптово. Бо на то є причина, що добре нам відома.
Ніж боуї – винахід справжнього профі. Людини, що усе життя користувалася ножем у самих різних обставинах. Можна сказати, усе життя жила з ножем на поясі.
Насправді – то було дуже звичайне явище у США у той час.
Брати Боуї жили у Штатах на початку дев’ятнадцятого сторіччя. Вони були справжніми дітьми свого часу – справжніми мандрівниками та авантюристами.
Вони полювали, воювали, займалися бізнесом (і як кажуть, не завжди законним).
До того ж, один з братів – Джеймс, мав славу справжнього дуелянта. Більшість його дуелей відбувалася за звичаями тих місць – на ножах. І саме одна з таких дуелей трапилася у 1827 році на березі річки Місісіпі біля Натчеза.
Не вдаючись у подробиці скажемо, що Джеймс Боуї, озброєний лише ножем, переміг двох озброєних револьверами супротивників і миттєво став місцевою знаменитістю.
Про перемогу Боуї писали усі газети.
Тому багатьом читачам стало цікаво, яким саме ножем був озброєний герой. Багато хто забажав купити собі саме такий ніж, як у Боуї. Зрозуміло, що у такій країні, як США, це означало одне: багато саме таких ножів буде зроблено та продано найближчим часом.
А ніж виявився незвичайним та примітним. Зробленим на заказ. Бо такий профі, як Джеймс Боуї, краще за усіх знав, що саме йому потрібно.
Що ж це за ніж такий – боуї?
З погляду довідників та визначників, боуї – досить великий (30 – 75 см) фіксований мисливський ніж, характерною рисою якого є так званий “щучий ніс” або “trailing point”. Часто такі ножі мають добре розвинену гарду-хрестовину, що захищає руку.
Незважаючи на те, що створювався цей ніж насамперед для самооборони, у повсякденному житті, на полюванні та при облаштуванні табору він також виявився дуже зручним та корисним.
А ще ніж Боуї дуже красивий. Щучій ніс надає йому насправді лихий, навіть дещо зухвалий та агресивний вигляд.
Кажуть, що сам Джеймс Боуї завжди носив свій ніж на поясі у чорних шкіряних піхвах, прикрашених справжнім сріблом. А ще розповідають, що той ніж був зроблений на замовлення одного з братів ковалем Джессі Кліфтом зі справжнього метеоритного заліза.
Тобто, усе як у справжніх легендах про героїв та їх чарівні мечі.
Чи можна купити ніж боуї в наш час?
Так. З того самого часу, як історична дуель на березі Місісіпі зробила цей ніж відомим, популярність ножа боуї не спадає.
Дивно собі таке уявляти, але на початку дев’ятнадцятого сторіччя американська промисловість не могла впоратися з величезною кількістю заказів. Саме тому більшість історичних ножів боуї було зроблено на заводі у Шеффілді (Велика Британія). А потім вже привезено та продано у США.
Так що те, що значну частку сучасних боуї також зроблено не в Штатах, не є насправді порушенням традицій.
В наш час ніж боуї часто можна побачити не тільки на полицях магазинів але й у кіно та комп’ютерних іграх на зразок CS:GO та Call of Duty. Тобто цей ніж вже став своєрідною часткою масової культури.
До речі, існує багато варіантів боуї.
Наприклад, в Україні великий ніж з упором-хрестовиною може бути віднесено до холодної зброї. Тому існують варіанти з не таким масивним лезом, чи без хрестовини.
Це автоматично переводить ніж у розряд побутових. Дозволу на такий ніж не знадобиться.
До того ж, навіть така модифікація не є порушенням традицій. Відомо, що багатьом користувачам “шеффілдських” ножів боуї, хрестовина здавалася занадто громіздкою, і вони ії знімали чи підпилювали.
Так що, якщо забажаєте купити красивий та насправді вдалий ніж для охоти та виживання у диких умовах – купіть ніж боуї. Бо практичні якості того ножа насправді перевірені сотнями років та величезною кількістю користувачів.
Та ще й історія в нього така, яку має не кожна річ на цьому світі.
Джерело – https://wellgo.ua/ua/nozhi/
Свежие комментарии