Цей матеріал є досить звичним для сьогодення. Ми його бачимо у вигляді тротуару, різноманітних конструкцій, паркувального місця та навіть будинку. Здавалося б, що виготовляти бетон дуже просто, використовуючи з основних складових лише цемент, щебінь та воду. Проте для того, щоб отримати найвищі показники якості та міцності, потрібно максимально уважно віднестися до підбору основних компонентів та до правильних їх розрахунків.
Трохи історії
Насправді цей матеріал варто вважати стародавнім. За деякими фактами, бетон використовували ще за часів Стародавньої Греції. Він допоміг створити знакові пам’ятки архітектури у Римській імперії, частка яких збереглася і до наших часів. Замість цементу тоді використовували пуцолану – особливий вид попелу з вулканів, який відзначався ідеальним показниками сполучення з водою.
На зараз, без перебільшення, бетон використовує увесь світ. Його особливістю є надзвичайна міцність та невелика вартість виробництва. Якщо порівнювати його якості з деревиною, алюмінієм та сталлю, то бетон у багато разів перевершує їх базові характеристики. Саме тому його застосування удвічі перевищує використання інших будматеріалів, узятих разом.
Ознаки якісного бетону
Виробництвом цього виду матеріалу займається багато спеціалізованих компаній. Головна увага при цьому приділяється дотриманню технології, щоб у результаті споживач мав надійні та міцні конструкції. Адже при постачанні низькопробних бетонних сумішей термін служби їх значно скорочується. Пояснюється це тим, що після будівництва почнуть відразу з’являться пори, в які проникатиме волога, в результаті чого почнеться руйнівний процес. Тому варто відзначити основні показники, які вказуватимуть на високу якість бетону, а саме:
- Зовнішній вигляд так званого цементного молочка. Найбільш шкідливими для сумішей вважаються домішки глини. Побачити їх можна, завдяки жовтому відтінку готової суміші. Якісний склад має бути сірого кольору, не допускаючи наявності жовтизни.
- Консистенція. Замішування суміші за відповідними стандартами передбачає отримання бетону у густій та малорухомій масі. При цьому для досягнення певного показника пластичності бетону до його складу обов’язково додаються спеціальні компоненти.
- Однорідність. У розчині не повинно бути окремих від цементного молочка елементів у вигляді грудок піску, часточок щебеню, чи інших домішок. Підготовлена речовина повинна бути однорідною для повного виконання своїх функцій.
Такі параметри стануть у нагоді в приватному будівництві – коли майстри не мають доступу до хімічних регентів та професійних приладів.
Як виробляються ЗБВ
Бетон є основним складником при виготовленні ЗБВ. Останні грають значну роль у будівництві, надаючи можливість створювати міцні з використанням готових елементів. Основні етапи процесу виробництва полягають у наступному:
- збір каркасів з арматури – вони можуть бути пласкими та об’ємними, з’єднуючись методом зварювання чи обв’язування;
- виробництво бетонної суміші з врахуванням пропорцій компонентів;
- формування ЗБ продукції – для цього бетон заливається у спеціальні форми, які визначають їх розмір та конфігурацію;
- термічна та волога обробка – ці процеси сприяють правильному висиханню та затвердінню виробів, підвищуючи міцність.
За необхідності також проводиться декоративна обробка. Це може бути нанесення фарби, текстурних покриттів тощо.
Різновиди залізобетонних виробів
Асортимент виробів із залізобетону є досить різноманітним, передбачаючи широку сферу застосування. З точку зору способу виготовлення їх можна умовно розділити на збірні та цілісні. Перший формат виробляється безпосередньо на місці установки, використовуючи опалубку чи особливі підмостки. Збірні формуються на заводі з подальшою доставкою та монтуванням. Перелік збірних виробів набагато більший, розподіляючись на декілька технічних груп. При цьому можна відзначити найбільш затребувані в усіх цих групах:
ЗБ кільця
Їх застосовують при будівництві септиків, каналізаційних стоків, очисних колекторів. У процесі виробництва зазвичай використовується цемент марки М200. Конструкційно вироби передбачають наявність захватів для полегшення вантажно-розвантажувальних робіт.
Днища
Вони є доповненням попередніх виробів, використовуючись у якості дна в криницях. Для виробництва береться цемент більш високої марки. За технологією під час будівництва спочатку укладається цей елемент, а потім – бетонні кільця.
Фундаменті блоки
Найчастіше вони потрібні при зведенні основи будівель та великих конструкцій, проте можуть використовуватися і для будівництва підвальних поверхів та невеликих будівель. Оскільки подібні вироби завжди перебувають під великими навантаженнями, то для їх виробництва потрібно брати найвищу марку бетону. Ці блоки являють собою цілісні вироби, які не мають внутрішніх пустот з повітрям. Тому вартість їх є вищою у порівнянні з пустотними фундаментними блоками.
Дорожні плити
Такий формат виробів застосовується за необхідності створення дешевих під’їздних шляхів до промислових об’єктів. Перевагою використання їх є незначна вартість та швидке будівництво. Для виробництва береться висока марка бетону, завдяки чому досягається гарний показник міцності та витримки динамічних навантажень. Ще однією перевагою є потенціал плит для повторного використання. Вони добре витримують температурні перепади та вплив вологи й інших зовнішніх факторів.
До інших варіантів ЗБВ відносять лотки для відведення води, канальні плити, перекриття та опори для теплотрас. Використовується бетон і у сфері декору. Завдяки матеріалу, можна виготовляти гарні паркани, елементи лавочок, клумби та багато чого іншого.
Свежие комментарии