Роботу репродуктивної системи регулюють гормони. Гормональні порушення є однією з найчастіших причин жіночого та чоловічого безпліддя. Тому гормонотерапія широко використовується в лікуванні безпліддя і як основний метод, і як частина ДРТ, допоміжних репродуктивних технологій.
Тим, хто зіткнувся із проблемою безпліддя, допоможе кваліфікований та досвідчений репродуктолог у Києві.
Гормональна стимуляція овуляції
Відсутність овуляції є поширеною причиною жіночого безпліддя, оскільки без неї зачаття неможливе. Овуляція — це вихід дозрілої яйцеклітини з фолікула та її готовність до запліднення. Причина відсутності овуляції у дисбалансі гормонів. Відновлення гормонального балансу призводить до відновлення овуляції, а разом із нею і можливості завагітніти.
Для стимуляції овуляції використовують такі препарати:
- Кломіфену цитрат — антиестроген, який блокує естрогенові рецептори гіпоталамуса, у такий спосіб стимулюючи синтез гонадотропних гормонів, фолікулостимулювального (ФСГ) та лютеїнізувального (ЛГ).
- ФСГ — гормон, який відповідає за ріст та дозрівання фолікулів.
- ЛГ — гормон, який стимулює розрив зрілого фолікула та вихід яйцеклітини.
- Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) — гормон, який використовують для запуску процесу овуляції після дозрівання фолікулів.
- Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону (ГнРГ) — запобігають передчасній овуляції, тимчасово пригнічуючи функцію гіпофіза.
- Антагоністи ГнРГ — діють подібно до агоністів ГнРГ.
- Прогестерон — підтримує лютеїнову фазу та готує ендометрій до імплантації ембріона.
У разі ановуляторного безпліддя гормональну стимуляцію овуляції використовують як лікування першої лінії, і лише якщо вона виявилася неефективною, переходять до наступного етапу.
Гормональна стимуляція овуляції як частина ДРТ
Гормональну стимуляцію овуляції використовують як один з етапів ДРТ.
Як частину внутрішньоматкової інсемінації (ВМІ) стимуляцію овуляції використовують так само як і самостійний метод. Відмінність у тому, що репродуктолог не покладається на природний статевий акт, а після ін’єкції ХГЛ вводить підготовлену сперму в порожнину матки за допомогою катетера.
Як частина екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) гормональна стимуляція має відмінності. У цьому випадку її метою є не проста, а суперовуляція, в ході якої дозріває не одна яйцеклітина, а цілий пул, приблизно 8–16. Велика кількість яйцеклітин потрібна, щоб мати запас ембріонів для перенесення, оскільки не всі вони доходять до стадії, придатної для ембріотрансфера. Для стимуляції суперовуляції використовують вищі дози гормональних препаратів в різних протоколах, залежно від показань.
Гормональна стимуляція суперовуляції також є етапом програми кріоконсервації яйцеклітин або відкладеного материнства.
Гормональна терапія в лікуванні чоловічого безпліддя
Гормональний дисбаланс призводить і до чоловічого безпліддя, для його усунення також використовують гормонотерапію. Призначають такі препарати:
- ФСГ — стимулює вироблення сперматозоїдів у яєчках;
- ЛГ — бере участь у синтезі тестостерону, потрібного для вироблення сперматозоїдів;
- ХГЛ — стимулює синтез тестостерону, діє подібно до ЛГ, впливаючи на клітини Лейдіга, які відіграють важливу роль у виробництві тестостерону та дозріванні сперми.
- Агоністи та антагоністи ГнРГ — використовують для регулювання вироблення гонадотропінів. Зазвичай їх застосовують у лікуванні чоловічого безпліддя, що є наслідком гіпогонадизму.
- Тестостерон — призначають для усунення дефіциту власного тестостерону в організмі.
Гормонотерапія у разі чоловічого безпліддя також може бути самостійним методом або використовуватися під час підготовки до ДРТ. Ці методи дають змогу значно підвищити ефективність лікування.
Автор: Ковалевська Лариса Станіславівна — акушер-гінеколог, репродуктолог, гінеколог- ендокринолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б
Свежие комментарии