Особистий бюджет – покроковий план, котрий допомагає управляти власними коштами та приходити до обґрунтованих фінансових рішень. Він допомагає досягти великих цілей:
- Накопичення певної суми для придбання квартири, машини, тощо;
- виплат боргів;
- інвестиції;
- гарантії фінансової незалежності в майбутньому.
Персональний бюджет – сукупність матеріальних благ, якими людина користується протягом певного періоду: місяця, кварталу, року. Це гроші, які вона заробляє і витрачає (отримує зарплатню, купує продукти, грає в Віп казіно, заправляє машину, тощо).
Кількість вільних коштів у бюджеті свідчить до якого соціального класу належить особа: багатий чи бідний. Тож, якщо ви витрачаєте багато, то заробляйте більше. Допомагайте собі та іншим досягати своїх цілей.
Різновиди персонального бюджету
Існує три типи:
- Економний: акцент робиться на заощадженні. Мета: витрачати половину заробітку, уважно контролюючи трати та відкладаючи кошти. Це дозволяє зібрати достатньо грошей на важливі покупки (початковий внесок за іпотекою, автомобіль, ремонт у квартирі, придбання побутової техніки). Основний акцент: ретельне планування та обмеження витрат;
- збалансований: пріоритет віддають витраті коштів на оплату житла, продуктів, особисті потреби тощо. Відкладається лиш 20-30% зароблених коштів;
- незбалансований: акцент робиться на поточних потребах і бажаннях. Зароблені кошти витрачаються виключно на розваги, продукти, дорогі речі. Накопичення не спостерігається. В деяких випадках це призводить до накопичення боргів. Важливо тверезо оцінювати ситуацію і уникати великих витрат.
Тип персонального бюджету – явище не постійне. Він може змінюватися впродовж життя. Людина обирає різні бюджети залежно від фінансових цілей та можливостей.
Як і за допомогою чого вести фіноблік
Люди, які мало заробляють, не завжди ведуть облік фінансів. Вони вважають, що планування ніяк не здатне змінити ситуацію. Коректний фінансовий облік здатний покращити якість життя. Існують різні способи та інструменти:
- Паперовий журнал: запис доходів і витрат у звичайний зошит чи блокнот;
- таблиці на ПК: ведення обліку в електронній таблиці дозволяє легко створювати діаграми, аналізувати дані тощо;
- мобільні додатки: найкращий варіант – додаток банку, послугами яких користується людина.
Незалежно від обраного інструменту, важливо дотримуватися правил:
- Регулярно вести облік: кожен день, тиждень, місяць. Важливо зберігати систематичність;
- поділити витрати на категорії: харчування, транспорт, розваги тощо. Це допомагає зрозуміти куди витрачається більшість коштів;
- аналізувати дані: виявляйте тенденції та вживайте обґрунтовані заходи.
Ведення обліку – кропіткий процес. Він вимагає уважності, самодисципліни та часу. Але старання допомагають людині краще розуміти власні фінанси і приймати обґрунтовані рішення.
Свежие комментарии