Складані ножі бувають дуже різними. Бувають багатофункціональні “швейцарські ножі” з додатковими інструментами на кшталт відкривачок, штопорів, ножиць, пилок тощо. Бувають легенькі красиві міські різачки, які класно фліпують на своїх підшипниках та радують серце та око своїх власників.
А бувають ножі тактичні. Міцні, надійні. стійкі до навантажень, бруду, корозії. Такий ніж не є зброєю, це перш за все інструмент. Але інструмент такий, що можна з успіхом використовувати у самих важких умовах.
Головний плюс саме складаного ножа, як частини тактичного спорядження – його компактність та здатність бути легко розміщеним майже будь-де на споряджені. Сучасні моделі дозволяють швидко вихопити ніж та розкрити його лише однією рукою. Це дуже зручно, коли вам знадобилося щось швидко розрізати, підчепити, проткнути, виколупати. При цьому ваша друга рука залишається вільною, що дуже розширює ваші можливості.
Таким чином, складаний тактичний ніж не мусить замінити собою, великий бойовий ніж. Часто його беруть як додатковий, але дуже корисний при правильному використанні елемент спорядження.
Отже, що саме робить тактичний складний ніж одним з найкращих типів складних ножів для роботи в екстремальних умовах? Які характеристики роблять тактичні ножі оптимальними? Як обрати якісний складний ніж, а не розрекламований незручний непотріб зі слабким погано заточеним лезом, що підходить лише для показу на вітрині, але не для реальної роботи?
Саме про це написана наша стаття.
З яких матеріалів роблять складані тактичні ножі?
Зазвичай тактичні ножі мають більш міцну конструкцію, порівняно з кишеньковими ножами для міських умов. Це є перевагою для тих, хто планує використовувати ніж для реальної роботи, а не лише для носіння із собою з міркувань безпеки або невеликих щоденних справ.
Отже, вибираючи тактичний складний ніж, важливо обирати модель зроблену з правильних матеріалів.
Кращі матеріали для руків’я
Руків’я з накладками з композиту G-10 є майже ідеальним варіантом. Про титанові або алюмінієві рукояті краще забути, навіть якщо вони виглядають дуже стильно.
Металеві руків’я швидко стають холодними у морозну погоду та можуть сильно грітися від близького джерела тепла або прямих сонячних променів. Крім того, вони стають ковзкими від вологості. Усе це абсолютно не підходить для тактичного ножа.
Ножі з дерев’яним руків’ям також краще залишити на полиці. Вони вже відпрацювали своє. В наш час з’явилися матеріали набагато міцніші, стійкіші і практичніші. Мікарта і вже згаданий G-10 – прекрасні варіанти для вибору.
Сталь та клинок
Коли ви вибираєте складаний тактичний ніж не менш важливо звернути увагу на клинок.
Якщо ви збираєтеся користуватися ножем щодня, вам знадобиться просте в обслуговуванні, але міцне лезо. Сталі, такі як D2, VG-10, 8Cr13MoV, 440C (якщо вона справжня і правильно загартована), відмінно підходять для серйозного використання, оскільки вони практично не піддаються корозії (хоча D2 дещо чутлива до вологості) і добре зберігають гостроту заточення.
Більш дорогі сучасні порошкові сталі, на кшталт CPM S30V чи BÖHLER M390, мабуть, найкращі за своїми характеристиками. Вони міцні та довго залишаються гострими. Але нагадуємо, що заточити таку тверду сталь у похідних умовах майже неможливо. Ваш ніж довго залишатиметься гострим, але якщо він таки затупиться або отримає пошкодження, у “полі” це стане справжньою проблемою.
Ну і не варто забувати про високу ціну ножів з цих сталей. тому вибір ножа з преміумної сталі у якості тактичного має свої переваги та недоліки. Як то кажуть “на ваш власний розсуд та ризик”.
Механіка складаного ножа
Механіка ножа – це один з найважливіших аспектів при його виборі. Тактичний ніж повинен працювати надійно навіть у найскладніших умовах. Тому треба звертати увагу на максимально міцні, прості та ремонтопридатні конструкції, бажано, зібрані на простих гвинтах з прямими шліцами. Такі моделі легше збирати, розбирати і чистити. Спорядження яке просто обслуговувати завжди краще, чим те, на яке ви сподіваєтесь, що воно ніколи не зламається. На жаль, свого часу зламається все.
Також важливо, щоб шарнір (вісь на якій закріплено та рухається клинок) тактичного складного ножа мав шайби, а не чутливі до бруду підшипники.
Краще уникати автоматичних та напівавтоматичних моделей з пружинними механізмами. Хоча для тактичного ножа важливо мати можливість відкривати його однією рукою, на ринку представлено багато неавтоматичних моделей з ричагами- фліперами, “шпеньками”-зачепами і отворами для зачепа пальцем. Якісний ніж однієї з цих конструкцій, за належного догляду, відкривається так само швидко, як і більшість автоматичних моделей. Проте він не містить складної автоматики, що робить його більш надійним.
Механізм блокування (замок)
Механізм блокування (замок) надійно утримує лезо ножа під час роботи, запобігаючи його неочікуваному ненавмисному складанню. Отже, для тактичного складаного ножа, який часто використовується при великих навантаженнях, надійний замок є критично важливою складовою конструкції.
У сучасному світі вважаються одними з найнадійніших такі типи замків:
- Liner Lock
- Axis Lock
- Frame Lock
Замки типу Back Lock вважають застарілими і менш надійними. До того ж такий ніж не розкриєш однією рукою. На тактичному ножі такі конструкції краще не використовувати.
Інколи замки типу Liner Lock та Frame Lock можуть мати додаткові блокуючі механізми, що є дуже корисним додатком для тактичного ножа з точки зору безпеки та надійності.
Конструкція клинка
Універсальним варіантом для різноманітних завдань є форма Drop Point. Клинок такого типу відрізняється високою міцністю та здатністю до ефективного різання та уколів.
Також варто звернути увагу на американський танто – цей тип клинка добре справляється зі своїми функціями і відрізняється великою міцністю вістря, що надає йому виняткову пробивну здатність.
Давно набув популярність потрійний клин, запропонований компанією Spyderco, який забезпечує високу ефективність різання та уколів. Ріже такий клинок дійсно просто чудово, але варто зауважити, що тонкий кінчик завжди є слабким місцем потрійного клина.
Клинку ножа краще бути максимально простим, без зайвих елементів, отворів чи “шокових пилок”. Усе це буде забиватись брудом і тільки заважатиме різати.
А ось додаткові захисні покриття на клинках тактичних ножів зовсім не зайві. І діло тут не стільки в маскуванні та відсутності відблисків, скільки у додатковому захисті від подряпин та корозії.
Необхідно звернути увагу, щоби товщина клинка була оптимальною – не занадто тонкою та не занадто товстою. Клинок товщиною меншою за 2,5 мм може легко зламатись під бічним навантаженням. Але й “лом” товщиною у 8 мм – не самий гарний вібір. Надто товстий клинок багато важить та й ріже доволі погано. Щодо довжини клинка, вважається, що 100-120 мм – це оптимальна довжина для тактичного складаного ножа.
Нагадуємо, що важливо пам’ятати, що складний ніж є дуже корисним, але лише допоміжним інструментом. Тому вибір такого ножа повинен здійснюватися з урахуванням не тільки його міцності та ефективності, але й ваги та компактності. , Обираючи тактичний ніж, важливо знайти баланс між вагою та надійністю і враховувати його призначення та ваші потреби.
Свежие комментарии