Чай – напій, який упродовж багатьох років успішно змагається з кавою за лідерство в рейтингу найпопулярніших і улюблених напоїв в усьому світі.
Хоча за статистикою більшість надають перевагу чорному чаю над зеленим, проте зелений чай має значно більше корисних якостей для організму людини. Наприклад, концентрація вітаміну С вища у 10 разів.
Загалом будь-який чай, високої якості та при правильному приготуванні здатен покращити роботу мозку, зміцнити судини, уповільнити старіння, ба більше, допомагає зберегти стрункість та запобігти ряду хвороб, включаючи діабет.
Різноманіття чаю – який буває
Китай – країна, яка подарувала світу ароматний напій чайного листа. Традиція чаювання бере початок у II столітті до н. Пізніше з’явилися варіації індійського, цейлонського та інших сортів – в основному це плантаційні чорні та зелені.
Проте чай не обмежується зеленим та чорним – існує ще ціла плеяда видів цього напою: бірюзові (улуни), білі, жовті та знамениті пуери, які не мають своєму смаку аналогів. Також наводимо короткий список різновидів чаю, про які ви могли навіть не здогадуватися:
- Червоний чай (один з різновидів назви чорного);
- Чай Шу та Шен Пуер;
- Зв’язаний чай;
- Чай Улун;
- Білий чай;
- Чай з каркаде;
- Пуер;
- Матча (теж чайний різновид).
Якщо певний смак вас особливо зацікавив, ви можете обрати та купити чай тут.
Склад зеленого чаю: основні речовини
Чай будь-якого виду – це не просто смачна кольорова вода, а цілий букет корисних речовин з профілактичними,а інколи й лікувальними якостями.
- Кофеїн. У зелених сортах міститься його аналог, алкалоїд теїн. Завдяки цьому компоненту зелений чай тонізує, проте при цьому дія на організм є значно м’якшою, ніж дія кофеїну від кави. Теїн не накопичується в організмі і не викликає отруєння при надмірному вживанні;
- Теофілін та теобромін. Також алкалоїди, що мають судинорозширювальну дію і виводять надлишок вологи. Так, завдяки цим компонентам зеленим чай є сечогінним, тому зважайте на це, вживаючи чай перед сном або подорожжю;
- Танін чи теотанін. Речовина, що надає чаю терпкого смаку. Найбільша концентрація таніну у високогірних сортах, ось чому користь китайського зеленого чаю з добірної сировини вища. Він корисний для шлунку та травлення;
- Катехіни. Довгий час цілющі властивості зеленого чаю приписували лише цій складовій. Катехіни використовують як компонент ліків для хворих на мігрені, гіпертонію, набряклість судинного походження, порушення капілярної проникності тощо.
- Білкові речовини та 17 амінокислот, включаючи глютамінову, без якої нервова система не може нормально функціонувати;
- Органічні кислоти: лимонна, бурштинова, яблучна, щавлева. Підсилюють лікувальні властивості зеленого чаю та роблять його цінною добавкою для здорового харчування;
- Ефірні масла надають оригінального смаку, стимулюють мозкову активність, перешкоджають утворенню каменів у сечовому міхурі та нирках;
- Пігменти: хлорофіл, ксантофіл, каротин та теафлавин, який руйнується, якщо зберігати продукт неправильно.
Користь зеленого чаю – профілактика та боротьба з хворобами
Користь зеленого чаю – не магія, а комплексна дія натуральних речовин, багато з яких використовують для профілактики хвороб. Проте завжди варто пам’ятати, що чай і навіть його зелені сорти – не ліки. Якщо маєте конкретні скарги та порушення функціонування організму, варто одразу звертатися за допомогою до лікаря, адже самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.
Перш за все – це його профілактичні властивості та протизапальна дія. У китайській народній медицині зелені сорти застосовують як жарознижувальне, щоб зупинити кров, прискорити загоєння ран.
Пийте зелений чай для імунітету та профілактики раннього старіння. Якщо вживати його регулярно, старіння сповільнюється, шкіра виглядає посвіжілою, дрібні зморшки розгладжуються.
Також відомо, що зелений чай покращує концентрацію, працездатність та пам’ять. Завдяки тонізуючій дії зеленого чаю можна легко позбутся сонливості. Після чаювання виробляється більше дофаміну та знижується синтез аденозину, речовини, яка гальмує нервову систему.
Свежие комментарии