Кожному з нас час від часу доводиться звертатися до нотаріуса, щоб оформити чи запевнити той чи інший документ. Державні та приватні нотаріальні контори у своїй діяльності керуються однаковими законодавчими актами (а держава суворо цю діяльність регулює).
Послуги і тих, і не є безкоштовними. То яка ж різниця між державним та приватним нотаріусом і чи є вона взагалі? До якого нотаріуса – державного або працюючого на себе – краще звернутися, коли виникне така необхідність? Про це читайте в матеріалі Локатора.
Список приватних нотаріусів Києва на Locator.ua. А також – інші міста.
Хто такий нотаріус та які функції він виконує?
Перш ніж шукати різницю між двома різновидами нотаріальних контор, слід зазначити, що надавати нотаріальні послуги можуть лише установи, які мають державну ліцензію, отримати яку непросто. Щоб підтвердити свою кваліфікацію, фахівець повинен скласти відповідний іспит та мати необхідний досвід роботи у цій сфері.
Основне завдання нотаріуса – надання громадянам юридичних послуг різних типів та проведення необхідних нотаріальних процедур від імені держави. Говорячи простою мовою, нотаріус – це посередник від держави, яка регулює юридичні відносини між сторонами та контролює їхню легальність та прозорість.
У нотаріальній конторі, незалежно від того, чи приватна вона чи державна, можна оформити будь-який документ і засвідчити будь-яку дозволену законом угоду. Найбільш нотаріальними послугами в нашій країні є:
- Оформлення договорів купівлі-продажу, дарування, оренди;
- Складання заповітів;
- Прийняття документів на зберігання;
- Засвідчення справжності підписів, вірності перекладів та копій;
- Завірення довіреностей та інших документів;
- Оформлення шлюбних договорів;
- Оформлення згоди батька на виїзд дитини в іншу державу.
Це лише невелика частина нотаріальних процедур, по які звертаються до фахівців громадяни.
Тепер давайте зупинімося докладніше на питанні різниці приватної нотаріальної контори від державної.
У чому різниця між державним і приватним нотаріусом?
Підхід до клієнта у приватного нотаріуса і у державного
Однією з головних відмінностей приватного нотаріуса від державного можна назвати його клієнтоорієнтованість. Спеціаліст у державній нотаріальній конторі працює на державу та отримує фіксовану заробітну плату, тоді як приватний нотаріус працює особисто на себе та її дохід безпосередньо залежить від кількості та якості проведених угод. Не дивно, що такі нотаріуси пропонують відвідувачам як якісно виконані послуги, так й індивідуальний підхід.
Вартість послуг у приватних та державних нотаріусів
Вартість послуг у приватних та державних нотаріусів – це одне з найважливіших питань для клієнта.
Розмір державного мита на послуги нотаріальних контор встановлено законодавчо та є однаковим для приватних та державних установ. Проте, приватні нотаріуси мають право підвищувати розмір державного мита на власний розсуд. Державні ж такого права позбавлені.
Виходячи з цього, черги до державних нотаріусів значно більші. Наприклад, оформлення заповіту у приватного нотаріуса обійдеться, як правило, дорожче, ніж у нотаріуса, що працює на державу, але під його кабінетом немає довгих черг і запису “на тиждень вперед”, а значить, ви економите свій час.
У більшості випадків послугами приватних нотаріальних контор є сенс скористатися для здійснення щодо простих нотаріальних дій: реєстрація юридичної особи, оформлення довіреності, завірення перекладу тощо.
У разі оформлення договору (або заповіту) на велику суму можна заощадити фінанси, звернувшись до державного нотаріуса.
Вартість конкретної нотаріальної операції залежить від низки факторів, тому остаточне рішення до приватного чи державного нотаріуса звернутися можна зробити лише зваживши всі фактори у конкретній ситуації.
Лайфхак від Locator
Чимало громадян звертаються до приватних нотаріусів, які ведуть свою діяльність подалі від центру міста (де ціни на нотаріальні послуги у приватних нотаріусів, як правило, високі) або навіть в інших населених пунктах – сателітах великих мегаполісів. Для Києва – це Вишневе, Бровари, Бориспіль, Вишгород, Ірпінь тощо. Там можна отримати і сервіс як у приватних нотаріусів, але за ціною не набагато дорожче ніж у державній нотаріальній конторі.
Відповідальність нотаріусів
У разі вчинення неправомірних дій, які були доведені у суді, державні нотаріуси отримують дисциплінарне стягнення, часто трапляються випадки звільнення з місця роботи та визнання некомпетентності. Причому збитки, завдані клієнту, відшкодовує держава.
Якщо говорити про фахівців, які працюють на себе, то збитки постраждалій стороні відшкодовують вони самі, оскільки несуть особисту відповідальність за свої дії. Крім того, створення проблем клієнтам для приватних нотаріусів може призвести до втрати ліцензії. У деяких випадках можлива конфіскація майна та навіть позбавлення волі.
Висновок
Документ, оформлений державним чи приватним нотаріусом, матиме однакову юридичну чинність. Крім того, приватний нотаріус та нотаріус, який працює на державу, наділені однаковими повноваженнями. Таким чином, найбільшою відмінністю цих двох типів фахівців можна назвати вартість їхніх послуг та різницю у підході до клієнта.
На Locator.ua вы можете знайти всіх приватних нотаріусів, які працюють у вашому місті [або поряд з вами] і всі державні нотаріальні контори [або поряд з вами].
Списки приватних нотаріусів по містам:
- Вінниця – нотаріуси
- Дніпро – нотаріуси, область:
- Донецк (временно недоступно)
- Житомир – нотаріуси
- Запоріжжя – нотаріуси
- Івано-Франківськ – нотаріуси
- Кропивницький – нотаріуси
- Луганск (временно недоступно)
- Луцьк – нотаріуси
- Львів – нотаріуси
- Київ – нотаріуси, область
- Белая Церковь (не зарегистрированы)
- Бориспіль – нотаріуси
- Боярка – нотаріуси
- Бровари – нотаріуси
- Буча – нотаріуси
- Васильков
- Вишневе – нотаріуси
- Вишгород – нотаріуси
- Ірпінь – нотаріуси
- Обухов
- Переяслав
- Славутич
- Тараща
- Украинка
- Фастов
- Миколаїв – нотаріуси
- Одеса – нотаріуси
- Полтава – нотаріуси
- Рівне – нотаріуси
- Суми – нотаріуси
- Симферополь (временно недоступно)
- Тернопіль – нотаріуси
- Ужгород – нотаріуси
- Харків – нотаріуси
- Херсон – нотаріуси
- Хмельницький – нотаріуси
- Черкаси – нотаріуси
- Чернігів – нотаріуси
- Чернівці – нотаріуси
Свежие комментарии