Варіант №1: виконавча служба
Якщо платник аліментів добровільно не сплачує платежі, то необхідно звернутися до суду який прийняв рішення про сплату аліментів та отримати виконавчий лист – даний документ підстава для примусового стягнення заборгованості з боржника.
Дані про суд та судову справу можливо знайти в сервісі перевірки людей за державними базами даних Сканбі.
Виконавчий документ подається за місцем проживання або за місцем роботи платника аліментів до державного або приватного виконавця.
Виконавець, за наявності у боржника офіційних доходів, таких як заробітна плата, пенсія, стипендія, тощо, стягує з таких доходів аліменти.
Аліменти стягуються за розміром, встановленим судом: в фіксованій сумі або як частина доходу платника аліментів.
Варіант №2: стягнення аліментів з чоловіка, який проживає за кордоном
Якщо є відомості про місце проживання та/або місце роботи боржника, то можливо отримувати аліменти навіть з за кордону. Процедура займає від шести місяців до одного року.
Для початку необхідно звернутись в суд та виконавчу службу та отримати такі документів:
- копію рішення суду, засвідченого суддею;
- довідку від виконавчої служби про те, що боржник має прострочені платежі.
Даний перелік є приблизним, для більш точної інформації краще звернутися до органу юстиції.
Документи необхідно перекласти мовою держави, в якій проживає платник аліментів.
Матеріали з відповідним клопотанням подаються до територіального управління юстиції, яке надсилає їх до країни проживання боржника.
Варіант №3: стягнення пені
Якщо сума боргу за аліментами перевищує один рік, то з боржника можливо стягнути пеню. Розмір пені становить один відсоток від суми прострочених платежів за кожен день прострочення. Розмір пені не може перевищувати суму боргу за аліментами.
З платника аліментів, також, можливо стягнути штраф. Розмір штрафу за аліментами залежить від строку боргу, та становить:
1 рік – 20 відсотків
2 роки – 30 відсотків
3 роки – 50 відсотків.
Для стягнення штрафу і пені одержувач аліментів повинен звернутися до суду, який прийняв рішення про стягнення аліментів.
Варіант №4: реєстр боржників
При простроченні аліментів більш ніж на 3 місяці, виконавець вносить платника аліментів в реєстр боржників по аліментах.
Кошти боржника в банку блокуються, а на майно накладають арешт. Такий платник аліментів не зможе продати квартиру або авто до повного погашення боргу.
До боржника, який прострочив аліменти більше ніж на чотири місяці, застосовують також наступні заходи:
- заборона на виїзд за кордон;
- заборона керування транспортними засобами;
- заборона полювання, користування зброєю (на період воєнного стану така заборона не діє).
Варіант №5: адміністративна та кримінальна відповідальність
Ст. 183-1 КУпАП передбачена відповідальність для боржників по аліментам. Така санкція може застосовуватися, якщо борг перевищує шість місяців. Покарання передбачає від 120 до 240 суспільно корисних робіт.
А за злісне ухилення від сплати аліментів передбачена кримінальна відповідальність. Платник аліментів може бути притягнутий до карного покарання, якщо він умисно уникає виконання рішення про стягнення аліментів (наприклад: приховує доходи) та прострочив аліменти більше ніж на три місяці.
Кримінальна відповідальність виражається у:
- громадських роботах до 240 годин;
- арешту до 6 місяців;
- обмеження волі до 3 років.
Останні коментарі