Перикороніт – ускладнення під час прорізування зуба. Це пов’язано з його довгим і складним проходженням через кістку, окістя, ясна. Вони травмуються і можуть інфікуватися, що викликає запальний процес із яскравою симптоматикою.
Найчастіше це ускладнення розвивається під час появи зубів мудрості. У багатьох випадках їм просто не вистачає місця в щелепі, адже до моменту їх прорізування зубощелепна система вже сформована. Вища ймовірність розвитку ускладнень, коли зуб має неправильне положення або частково залишається під яснами.
Причини
Коли прорізується останній моляр, він частково накритий слизовою, ясенним капюшоном. Між ним і коронкою скупчуються частинки їжі, бактерії, наліт, що створює сприятливі умови для розмноження патогенних мікроорганізмів. Ясенний капюшон пошкоджується ріжучими краями зуба, і одразу ж у рану потрапляє інфекція. Так у більшості випадків і відбувається розвиток перикоронариту.
Сприяти появі ускладнень під час прорізування третього моляра можуть:
- Малий розмір щелепи та великі зуби.
- Регулярне прикушування слизової над зубом.
- Неможливість повноцінно очищати моляр через важкий доступ/неповне прорізування/наявність ясенного капюшона.
- Підвищена щільність ясен.
Симптоматика
У разі розвитку перикоронариту починають турбувати такі симптоми:
- Почервоніння та набряк ясен.
- Постійний біль, що посилюється під час натискання, під час жування.
- Кров’янисті та гнійні виділення з-під ясен.
- Неприємний запах.
- Загальні симптоми: висока температура, збільшення лімфовузлів, нездужання, втрата апетиту.
Види захворювання
За формою перебігу перикороніт може бути:
Гострий
Розвивається раптово і швидко, супроводжується сильним болем, неможливістю повністю відкрити рот. Присутні загальні симптоми інтоксикації.
Хронічний
Симптоматика менш виражена, болючість постійна, але слабка, слизова навколо зубів набрякла, почервоніла.
За формою запального процесу перикороніт буває:
- Катаральний. Початкова стадія запального процесу, яка супроводжується запаленням краю ясен, болем. Без своєчасного лікування переходить у важчу форму.
- Виразковий. На ураженій слизовій утворюється болюча виразка.
- Гнійний. Найважча форма хвороби, за якої утворюється ясенний абсцес. Супроводжується загальним погіршенням самопочуття і виділенням з ясен гною.
Особливості лікування
Щоб позбутися перикоронариту без ризику повторного розвитку ускладнення, проводиться висічення ясенного капюшона. Після цього слизова перестає нависати над коронкою, не травмується і зуб може виходити без перешкод.
Для цього часто використовують лазер.
Лазерне висічення ясенного капюшона має такі переваги:
- Швидке проведення операції.
- Відсутність болісних відчуттів і кровотечі.
- Низька ймовірність ускладнень.
- Знезараження рани.
У разі рецидиву захворювання може розглядатися варіант видалення зуба. Особливо, якщо присутні аномалії його положення і прорізування.
Профілактика
Щойно зуб мудрості починає з’являтися в порожнині рота, рекомендується пройти обстеження у стоматолога. Буде проведено рентгенографію. На знімку лікар зможе побачити положення зуба, стан навколозубних тканин. Уже тоді фахівець може спрогнозувати, чи буде прорізування складним. Якщо видно аномалії зуба, буде ухвалено рішення про видалення. Це допоможе відразу попередити всі можливі ускладнення.
Якщо показань до видалення немає, лікар може відразу провести висічення ясен, щоб зуб прорізувався без ясенного капюшона.
До повної появи третього моляра з метою профілактики ускладнень рекомендується ретельно очищати порожнину рота, після кожного прийому їжі ополіскувати рот, використовувати антисептичні розчини. Лікарі клініки Родинна Стоматологія на Академмістечку можуть призначити стоматологічні мазі та гелі для обробки ясен, які чинять знеболювальну, знезаражувальну, протизапальну дію.
Останні коментарі