В сучасному світі здоров’я має вирішальне значення, і своєчасна діагностика здатна значно покращити якість життя. Однак, не всі знають про те, що завдяки програмі державних гарантій, запровадженій Національною службою здоров’я України (НСЗУ), кожен українець має право на безкоштовні медичні аналізи навіть у приватних лабораторіях.
Ця ініціатива спрямована на забезпечення доступу до якісної діагностики для кожного громадянина, незалежно від його фінансового стану. У цій статті Locator.ua розповість, як скористатися цією можливістю, які аналізи можна здати безкоштовно, що потрібно знати, щоб отримати повний спектр медичних послуг, доступних завдяки програмі НСЗУ, а також розповість про власний досвід.
Програма безкоштовних аналізів у приватних медичних лабораторіях за програмою державних гарантій (НСЗУ) почала діяти з 1 січня 2024 році, в рамках реформи охорони здоров’я, яка має на меті забезпечити доступ до якісної медичної допомоги. У першому кварталі 2024 року чотири приватні лабораторії уклали ці договори: «Ескулаб», «CSD», «Смартлаб» та «Сінево».
Ця співпраця дозволила забезпечити пацієнтів безкоштовним доступом до широкого спектру лабораторних досліджень. Тому, якщо ваш лікар виписав вам направлення на аналізи, не варто зволікати — скористайтеся можливістю пройти обстеження в одній із цих лабораторій. Це не тільки дає можливість отримати швидко результати, але й допомагає вчасно виявити хворобу, оскільки профілактика завжди краща за лікування.
Варто відзначити, що не всі філії приватних лабораторій надають ці послуги. Щоб отримати актуальну інформацію, перевірте дані на сайті лабораторії або зверніться на її гарячу лінію чи зателефонуйте в НСЗУ за номером 16-77.
З другого кварталу 2024 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до пакета «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». Вони передбачають, що НСЗУ оплачуватиме пацієнту раз на рік медичну послугу в рамках звернення «Профілактика» з метою профілактичних оглядів. Оплата послуг у разі гострих захворювань на тип «лікування» здійснюватиметься лише після завершення лікування.
Які аналізи доступні безкоштовно у приватній лабораторії?
Перелік безкоштовних аналізів у приватних лабораторіях надаються за пакетом вторинної медичної допомоги №9 «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». Сюди входять такі лабораторні дослідження :
- розгорнутий аналіз крові, що включає морфологічне дослідження клітин;
- визначення групи крові та резус-фактора;
- біохімічні аналізи, такі як рівень тропоніну, глюкози, гемоглобіну та вітамінів (D, A, E, B6, B9, B12);
- дослідження сечі та калу (включаючи тест на гельмінти);
- тести на онкомаркери та токсоплазмоз- торч інфекції;
- бактеріологічні дослідження, зокрема аналіз різних бакпосівів;
- імунологічні тести, що допомагають у діагностиці та контролі інфекцій;
- цитологічні аналізи;
- гістологічні дослідження, включаючи біопсію з різних частин тіла;
- гормональні аналізи(пролактин, ФСГ, тестостерон,прогестерон та ін.).
Повний перелік лабораторних досліджень доступний на офіційному сайті НСЗУ, та сайтах приватних медичних лабораторій, які заключили договір.
Щоб безкоштовно здати аналізи в приватних лабораторіях, потрібно:
- отримати від сімейного лікаря, терапевта, педіатра або вузького спеціаліста електронне направлення;
- зареєструватися на сайті лабораторії для попереднього запису, ввівши свої дані, код направлення та обравши відділення;
- на місці в лабораторії пред’явити електронне направлення та документ, що підтверджує особу.
Чи дійсно все так просто?
Фахівці маркетплейсу Locator.ua вирішили перевірити, як працює ця програма на власному досвіді. Два наших співробітники звернулися до сімейних лікарів для проходження щорічного медичного огляду в різних амбулаторіях. Одному з них сімейний лікар надала направлення на здачу основних аналізів та перевірку хронічних захворювань. Загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі та аналіз крові на цукор він здав безпосередньо у своїй амбулаторії, на інші ж аналізи сімейний лікар видала направлення в приватну лабараторію. Серед них були тести на визначення групи крові, гепатити, гормони щитоподібної залози, печінкові проби та ліпідограма.
Другий співробітник також звернувся до свого сімейного лікаря, проте йому відмовили у наданні направлення на безкоштовні аналізи, аргументувавши це відсутністю договору з НСЗУ. Щоб дізнатися, чи має ваш медзаклад договір з НСЗУ, можна звернутися до контакт-центру за номером 16-77.
В Національній службі здоров’я України підкреслюють, що пацієнт не може вимагати направлення на аналізи за власним бажанням. Аналізи призначає лікуючий лікар, який виписує обстеження, тому саме він повинен створити відповідне електронне направлення під час консультації. Технічно будь-який лікар може виписати направлення через електронну систему охорони здоров’я, незалежно від форми власності закладу, в якому працює.
У підсумку, програма державних гарантій відкриває двері до якісних та безкоштовних аналізів у приватних медичних лабораторіях. Дотримуючись простих кроків, кожен може отримати доступ до медичних обстежень, які сприятимуть підтриманню здоров’я та своєчасному виявленню можливих захворювань. Знання своїх прав та правильне використання системи допоможуть вам отримати найкращий медичний сервіс.
Бережіть своє здоров’я і не хворійте!
Останні коментарі