Навчання за кордоном вже перестало бути далекою мрією: сьогодні є варіанти, завдяки яким можна здобути європейську освіту і при цьому вона не коштуватиме дуже богато грошей. Саме тому університети Словаччини мають таку популярність: перспективні спеціальності, безкоштовна освіта, нескладна мова.
Перед тим, як вибирати той чи інший вищий навчальний заклад, потрібно добре зважити всі за і проти, щоб чітко розуміти, чи хочете ви, щоб ваша дитина поїхала вчитися за кордон і чи готова вона до цього. З огляду на те, якщо вступ планується у навчальному році 2025\2026, то обмірковувати можна вже зараз. І компанія Free Student може допомогти та проконсультувати з усіх питань.
Переваги навчання за кордоном
Що насамперед спадає на думку, коли ми говоримо про навчання за кордоном? Це світові стандарти якості, нові предмети та спеціальності, інша культура і нове оточення. Українські студенти здобувають неоціненний досвід, завдяки якому вони в майбутньому зможуть знайти хорошу роботу чи навіть створити щось своє.
Після закінчення університету випускник отримує диплом і, за бажанням, може продовжити навчання в магістратурі\докторантурі або шукати роботу, хоча це краще робити ще під час навчання на останньому курсі. Важливо, що зі словацьким дипломом молодий фахівець може працювати у Словаччині, Україні чи багатьох інших країнах світу.
І не варто забувати про студентське життя: зі Словаччини є чудова можливість бюджетно подорожувати, брати участь у різних заходах від університету, знайомитися із студентами з різних країн тощо.
Недоліки навчання за кордоном
Мінуси є у всьому, тому і при вступі до іншої країни можуть виникнути деякі складнощі та проблеми. По-перше, мова – перед приїздом обов’язково потрібно її вивчити. Якщо мова навчання, наприклад, англійська, то місцева (французька, словацька, польська, німецька тощо) все одно потрібна для комфортної комунікації в магазинах, кафе, державних організаціях, транспорті.
Також дуже важливе фінансове питання. При переїзді до будь-якої країни потрібно бути готовим до досить великих витрат у перші місяці, адже студент тільки налагоджує свій побут, звикає до інших цін та самостійності. До того ж, ціни на гуртожитки, продукти та інші необхідні речі можуть сильно відрізнятися від українських. Але великий плюс Словаччини – це доступні для українців ціни.
До недоліків можна віднести і від’їзд з дому, від друзів та батьків. Також на початку відчутна культурна різниця між Україною та обраною країною. Тому, вибираючи майбутнє місце навчання, завжди варто розглядати всі аспекти майбутнього життя і обрати для себе найкомфортніше.
Альтернативні варіанти
У більшості країн є можливість навчатися як місцевою (державною) мовою, так і англійською. Якщо ми говоримо саме про Словаччину, навчання словацькою буде повністю безкоштовним на всіх його щаблях. А ось за англомовну програму доведеться платити від 2,500 євро на рік. Проте другий варіант непоганий для тих, хто планує подальше своє майбутнє в англомовних країнах чи світових компаніях, які використовують саме цю мову як корпоративну.
Також студенти європейських університетів мають можливість під час навчання поїхати в іншу країну за програмою Erasmus+. Вчитися можна від двох місяців до одного семестру і така можливість є для всіх студентів, хто добре вчиться і володіє на достатньому рівні іноземною мовою (знову ж таки державною чи англійською).
Оцінка особистих потреб і мети
Щоб навчання за кордоном принесло бажаний результат, потрібно відразу постаратися зрозуміти, для чого вам це потрібно і чого ви в цілому хочете досягти. Насамперед, потрібно правильно обрати спеціальність, щоб після першого семестру чи року навчання студент не розчарувався у майбутній професії. Тому краще оцінити свої сили, визначити предмети які подобаються і вже тоді відштовхуватися при виборі профілю.
Якщо мета студента – наука, то в цьому випадку варто з 1 курсу брати участь у всіх проєктах, конкурсах, конференціях та інших наукових заходах.
Якщо студент мріє про майбутню кар’єру в якійсь великій міжнародній компанії, тоді варто приділяти більше уваги англійській мові та практичним заняттям.
Висновок
Рішення про навчання за кордоном краще приймати усією сім’єю, щоб чітко розуміти, чи готовий сам абітурієнт виїжджати з України, чи буде можливість у батьків матеріально підтримувати студента, чи немає якихось хронічних захворювань, через які можуть виникнути серйозні проблеми вже під час навчання і т.д.
Навчання за кордоном – чудова можливість для кожної молодої людини. Але потрібно розуміти, що про вступ у 2025 році краще думати вже зараз, щоб мати час на вибір спеціальності, вивчення мови, підготовку до вступу, та налаштування на самостійне життя далеко від дому.
Останні коментарі