Погана вимова, затримка мовного розвитку дитини дошкільного віку змушує батьків звернутися до фахівців. І це правильно. Запідозрити проблеми у роботі мовного апарату можуть рідні дитини, проте висновок повинен робити лише фахівець. Річ утому, що кожен малюк має індивідуальні темпи розвитку, одні починають говорити фразами ще до 2 років, інші – ближче до 3. Проте якщо фразового мовлення немає в віці 3-4 роки або у 3 малюк говорить менш ніж 100 слів варто звернутись до спеціалістів, логопеди проведуть ретельну діагностику та нададуть поради для розвитку або корекції мови.
Приблизні норми розвитку мовлення у дітей
Діти всі особливі та неповторні, розвиваються відповідно до своїх генетичних особливостей та можливостей. Контролювати цей розвиток можна на профілактичних оглядах сімейного лікаря чи педіатра. Для самостійного контролю можна скористатись приблизними нормами розвитку дітей різного віку.
- до 2 місяців – ніжний лепіт у відповідь на ніжне звертання мами чи тата;
- до 6-9 місяців – перше слово “тато” або “мама”;
- до 1 року – 10 слів має знати;
- до 3 років формуються навички спілкування фразами і простими реченнями;
- від 3 до 5 років дитина починає говорити так, що її розуміє не лише мама, а також і оточуючі;
- у 6 років дошкільнятко повинно говорити чітко фразами, простими і складними реченнями.
Найбільша помилка батьків після того, як вони помітили дефект мовлення у своєї дитини є зволікання та очікування за принципом “пройде”. Дуже важливо як можна скоріше звернулись до логопеда, в ранньому віці виправити проблеми з мовленням найпростіше.
Які причини того що дитина не говорить в дошкільному віці
Причинами проблем мовлення у дітей дошкільного віку можуть бути:
- дефіцит уваги зі сторони батьків або навпаки, їх забагато і малюк інстинктивно намагається відсторонитись та не йде на контакт;
- генетично уповільнений темп розвитку ділянок мозку, які відповідають за мовлення;
- протест дитини проти встановленого режиму, або, наприклад, проти відвідування садочку чи виконання певних дій вдома;
- захворювання головного мозку, порушення слуху.
Важливо: якщо ви помітили або підозрюєте певні відхилення в мовленні у своєї дитини варто якнайшвидше звернутись до фахівця. У ранньому віці ситуацію допоможуть виправити заняття з логопедом, у старшому віці також є шанси покращити вимову, проте корекційні вправи найкращий результат дають у молодшому віці.
Яких лікарів слід відвідати при підозрі на затримку розвитку мовлення
Якщо дитина погано говорить чи не говорить взагалі протягом перших трьох років життя це може бути варіантом норми. Незважаючи на це не варто відтягувати візит до фахівця для того, щоб не пропустити чогось справді важливого. Усім відомо що чим менша дитина, тим легше виправити дефекти.
Першочергово слід звернутись за допомогою до сімейного лікаря чи педіатра, записатись на консультацію до невролога. Якщо немає жодних відхилень у стані здоров’я немає можна продовжувати систематично працювати над розвитком мовного апарату. Якщо в процесі огляду було запідозрено одне із захворювань – психологи-дефектологи можуть підібрати комплекс вправ, навчити правильно їх виконувати.
Прості та дієві поради від логопедів для розвитку мови малюка
Якщо малюк погано говорить, але жодних відхилень у розвитку не виявлено, батькам потрібно активно займатися розвитком мовлення. Не варто чекати за принципом “прийде час буде говорити”, краще працювати над розвитком мовного апарату з раннього віку. Ось кілька дієвих порад які допоможуть покращити мовлення дитини у дошкільному віці:
- Говоріть з дитиною. Навіть якщо вона ще зовсім маленька, вже з перших днів життя малюк чує голоси, з 1-2 місяців він вже вміє реагувати на слова, фрази веселим агуканням. У віці від 1 до 2 років дитина може запам’ятовувати і повторювати те, що сказали батьки чи рідні.
- Читайте дітям казки та мінімізуйте перегляд мультфільмів. Казки збільшують словникових запас, стимулюють розвиток уваги, пам’яті, вміння аналізувати. Мультфільми навпаки притуплюють розвиток мовлення.
- Під час виконання побутових справ постійно озвучувати що ви робите, малюк запам’ятає та згодом повторить ваші слова та фрази.
- Не кричіть на дитину. Крик, особливо батьківський, блокує ті частини мозку, які відповідають за мовлення. Дитина замикається в собі та не бажає комунікувати з тими хто її образив. Нерідко саме в регулярному крику на дитину зі сторони мами чи тата криється причина того що вона відмовляється розмовляти.
- Хвалити за успіхи, в тому числі за вивчені нові слова чи фрази. Для дитини похвала зі сторони батьків дуже багато важить, мотивує продовжувати навчання та стимулює до розвитку.
- Під час розмови з дитиною присідати чи згинатися до неї таким чином щоб була можливість підтримувати зоровий контакт та щоб вона могла слідувати за рухом губ, мімікою.
- Говоріть чітко, виразно, використовуйте мінімум зменшувально-пестливих слів, адже це не допоможе розвиватись, буде спотворювати мову малюка коли він почне повторювати їх.
Батькам важливо пам’ятати, що вони відіграють головну роль у розвитку своєї дитини дошкільного віку. Навіть якщо маля ходить у садочок за розвиток комунікативних навичок, як і будь-яких інших базових умінь відповідає мама і тато. Спілкуйтесь зі своїми дітьми, від народження говоріть з ними, співайте колискові, читайте казки, розповідайте про все на світі і жодних проблем чи затримки мовного розвитку не буде.
Останні коментарі