Ні для кого не секрет, що на сучасній кухні використовується велика кількість різних видів кухонних ножів. Дуже багато роботи на кухні виконується за допомогою спеціально пристосованого для якоїсь конкретної справи справи ножа.
Є ножі для м’яса, ножі для сиру, ножі для хліба, ножі для овочів та навіть спеціальні ножі для устриць!
Виходить, що під кожну конкретну кухню можна зібрати особливий набір кухонних ножів! Адже люди всі різні, відрізняються і їхні смаки та звички, а значить і страви, які готують на різних кухнях, будуть відрізнятися. А з цього будуть відрізнятись і набори ножів для цих кухонь. Наприклад, сім’я вегетаріанців навряд чи купить набір ножів для стейку, зате цілком може витратитися на кілька спеціальних ножів для чищення овочів та фруктів.
Так що на домашній кухні вам дійсно навряд чи знадобиться набір з десятка і більше ножів. В принципі, вважається, що для повного щастя достатньо десь від трьох до п’яти ножів основних видів.
У цій статті ми дамо огляд найпоширеніших типів кухонних ножів та особливостей їх будови та використання. Сподіваємося, нам вдасться донести основні принципи, завдяки чому, цих знань вистачить для підбору власного комплекту кухонних ножів кожному з наших читачів.
Яким має бути кухонний ніж
Профі кажуть, що добрий кухонний ніж стає продовженням вашої руки. Звучить надто пафосно? Може бути. Але різати, рубати, подрібнювати гарним ножем справді зручніше. Ви не відчуваєте опору, ніж робить саме те, що ви подумали, те, чого ви й хотіли.
Найвідомішим і найпопулярнішим на сучасній європейській кухні є так званий кухарський ніж (або, як його ще називають, шеф-ніж). Ну а його найближчими супутниками є ніж для хліба та ніж для очищення овочів. Саме цієї трійки ножів зазвичай вистачає для того, щоби почати повноцінну роботу на кухні.
На що слід звернути увагу при купівлі кухонного ножа
1. Які страви готуєте частіше за все
Враховуйте страви, які ви готуєте найчастіше. Наприклад, якщо ви вегетаріанець, то найбільш корисними для вас можуть бути сантоку, універсальний ніж та ніж для очищення овочів. Якщо ж ви готуєте багато страв із яловичини, свинини або курки, то вам знадобляться: шеф-ніж, ножі для нарізання м’яса (обвалочний, обробний, філейний) і, мабуть, гарні кухонні ножиці.
Ну і не варто забувати про зубчастий ніж для хліба. Ви ж їсте хліб? Втім, ця маленька пила куди більш універсальна, чим багато хто думає.
2. З якого матеріалу зроблено кухонний ніж
У бюджетних ножах використовуються клинки, штамповані із цільного листа сталі. Якщо ножі зовсім дешеві, для їх виробництва використовується не надто якісна сталь, а самі заготовки не піддаються термічній обробці на належному рівні. В результаті чого, ножі з такої сталі дуже швидко тупляться, адже вони виготовлені з недостатньо твердої сталі. Їхні ріжучі кромки просто зминаються о матеріал.
Більш якісні ножі піддаються ретельній термічній обробці, тому їх твердість набагато вища. Такі ножі довше зберігають гостроту. Але й заточити їх буде трохи складніше (цей недолік є продовженням їх переваг).
Леза з дамаської чи кованої вуглецевої сталі виходять найтвердішими, отже, їх можна зробити найгострішими і гостроту цю вони збережуть надовго. Але такі ножі вимагають особливої уваги та догляду. По-перше, вони дуже бояться іржі, по-друге, зворотнім боком їх твердості є і більша крихкість. Такі ножі краще не кидати і не бити о тверді предмети. Ну і заточити їх без спеціального обладнання та навичок дуже важко.
До речі, незалежно від якості сталі не рекомендується:
- Різати кухонним ножем на кераміці (включаючи фаянсові тарілки), камені чи склі. Ці матеріали твердіші за будь-яку сталі. Вони затуплять навіть найкращий ніж.
- Не слід мити ножі в посудомийній машині, навіть якщо в інструкції написано, що це можна робити. Мийте ножі вручну і добре протирайте після цього. Ваші ножі віддячать вам роками вірної служби.
- Не варто зберігати ножі разом із виделками та ложками. Постійні зіткнення з металевими столовими приладами псують леза. Тримайте ножі на окремих підставках або магнітних стрічках.
3. Наскільки зручно тримати ніж у руці
Незручний ніж швидко втомить ваше зап’ястя. Це не лише незручно, але й небезпечно. Ніж, що вислизнув з руки, може натворити біди.
До речі, спочатку ніж може здатися нормальним, але згодом може стати незручним. На жаль, так буває. Від цього ніхто не застрахований. Тим більше, рекомендуємо вам потримати ніж у руках перед покупкою.
4. Наскільки легко доглядати за ножами
Високовуглецеву нержавіючу сталь заточувати найлегше. Недорогі ножі дуже швидко тупляться, а ножі вищого класу вимагають куди більш тривалого і кропіткого процесу заточування чим ножі середнього класу.
Для правильного догляду за дорогими ножами вам знадобиться спеціальний заточний пристрій та комплект якісних заточних каменів.
Якщо ми говоримо саме про домашню кухню, то оптимальною буде купівля ножа зі сталі AUS-8, 440С, 3Cr13 або 1.4116. Такий ніж достатньо регулярно правити на мусаті, і він буде різати дуже й дуже добре. Головний секрет у регулярності. Хоча б один день на тиждень на вашій кухні має бути днем мусата.
5. Скільки має коштувати кухонний ніж
Ми пропонуємо вам зупинитись на золотій середині. Це допоможе вам уникнути розчарувань та зайвого головного болю. Не варто купувати надто дешеві ножі. Особливо, якщо на них немає не вказані ні торгова марка і ні сорт сталі, з якої вони виготовлені.
Ножі середнього цінового діапазону (приблизно 10-20 у.о. за ніж) вже здатні запропонувати вам і якісну сталь клинків, і зручні рукояті, і сучасний дизайн, і вдале співвідношення ціни і якості.
Топові ножі високого класу, як правило, призначені для професійних шеф-кухарів, які будуть використовувати їх як робочий інструмент. Саме в цьому випадку і грошові витрати та складнощі з відходом будуть хоч якось виправдані.Такі ножі легко можуть коштувати сотні у.о.
До речі, вважається, що чим більший клинок ножа, тим більш високої якості має бути його сталь. Саме тому найчастіше рекомендують, щоб самий найбільший ніж на кухні (зазвичай, це шеф-ніж) був найдорожчим з усього комплекту, тоді як на сталі маленького ножа для очищення овочів і фруктів можна злегка заощадити.
Джерело – https://grandway.ua/catalog/nozhi-kuhonnye/
Останні коментарі