Розглянути варіант відпочинку на Шацьких озерах нас змусила політична ситуація в країні: Крим для нас з 2014 року став принципово недоступним, відпочинок на українських морях поза ЮБК не дуже цікавив.
Джерело: travel-mania.com.ua (із актуальними доповненнями за 2023 рік).
Спойлер: Шацькі озера – чудова альтернатива українським морям в умовах недоступного Криму. Про це докладно та читайте далі: 14000 символів унікальної інформації для вас від досвідчених Світязьких туристів 🙂
Актуальність цін оновлена у 2023 р.
Содержание
- Трохи про Шацькі озера
- Погода на Світязі. А комарі?
- Як доїхати з Києва, на поїзді, на машині та з інших регіонів
- Проживання на Шацьких озерах, ціна на проживання
- Їжа та харчування на Світязі
- Транспорт
- Розваги і дозвілля в селі Світязь
- Пляжі Світязя і чому вода така чиста
- Катамарани, байдарки, вітрильники
- Мотузковий парк
- Велосипеди
- «Сафарі», квадроцикли
- Ліс
- Гряда
- Висновок
- Корисна інформація
Трохи про Шацькі озера
Шацькі озера – восьме диво України. Це Національний природний парк котрий охороняється спеціальним законодавством.
Шацькі озера – це каскад озер, розташованих поруч, які характеризуються чистою та прозорою водою, багатою флорою та фауною, прекрасною екологією та просто красиві. Озера оповиті хвойними та змішаними лісами, так що свіжого повітря вистачає на всіх. Відпочинок на Шацьких озерах – ідея гідна не лише розгляду, а й реалізації.
Найбільше озеро – Світязь, має площу близько 30 квадратних кілометрів (!), ширину – 8 км, довжину – 4 км, глибину до 58 метрів, глибина – 8 метрів.
Після анексії Криму тут активно розвивається туристична сфера. За 5 років з’явилася непогана інфраструктура, не гірша за невеликі курорти ЮБК: комфортабельні бази відпочинку, супутні послуги, кафе, ресторани, магазини з терміналами для оплати карткою (! 🙂 і т.д.
Вперше Шацькі озера ми відвідали у 2015 році і відтоді щороку намагаємося не прогаяти можливості відпочити, подихати чистим повітрям, оздоровити дітей, забравши їх із великого міста із сумнівною екологією.
За ціною поїздки, наприклад, до Туреччини на 7-10 днів, тут можна провести від 2х до 4х тижнів, при цьому мати не море, звичайно, але величезне водоймище «під боком», хвойний ліс, якісне обслуговування та дешеве та смачне харчування. Якщо у вас є діти і «повисіти» – завдання НЕ №1, то відпочинок на Шацьких озерах чудова альтернатива “стрибкам” аеропортами туди-назад з перервою 7 днів. (Спойлер – є «молодіжний» «курорт» – Гряда. Читайте нижче).
Погода на Світязі
Провівши на Шацьких озерах за останні 4 роки (2015-2023) близько 150 днів улітку, про погоду на Світязі та інших Шацьких озерах можемо повідомити наступне.
Національний природний парк «Шацькі озера» знаходяться в помірному кліматичному поясі, наближений до морського помірного, температура та сухість помірна, погода як правило комфортна. Температура рідко піднімається вище 28-29 градусів, що дозволяє комфортно проводити час, не мучившись від надмірної спеки. При цьому сонце світить яскраво, що дозволяє добре позасмагати.
Температура води в озерах частково залежить від погоди та коливається в межах 21-22 градуса.
У разі дощової погоди температура на Світязі опускається на градус-два нижче, ніж у середньому в Україні, тому взяти теплий літній одяг про всяк випадок не завадить.
Висновок з погоди: Світязь – не Туреччина, не Греція і не ПБК (південний берег Криму, звикаймо до нової абревіатури :). У цьому є свої плюси і мінуси – з однієї сторони, ви не будете сраждати від надмірної жари, з іншої сторони – у дощову погоду трохи прохолодніше. У серпні 2023 році нам погода на 10 днів уперед малювала на багато гіршу картину ніж вона була насправді. Прогноз – 21-23 градуси і дощ, по факту – 25-27 і пару днів із 10 був дощик. Добре що вмовив сім‘ю поїхати.
А як щодо комарів на Шацьких озерах?
Комарі на Світязі, звичайно, є, АЛЕ! не всюди. Якщо вибрати правильне місце для проживання, то повернувшись із відпочинку, ви про них навіть не згадаєте. Для нас останні 3 поїздки на відпочинок Шацькі озера – взагалі не проблема. А вирішили написати про це, оскільки google підказав у пошуку “шацькі озера комарі”.
Ми мешкаємо біля сухого соснового лісу, де комарів немає, бо немає вологи. Однак, у першу нашу поїздку на відпочинок на Світязі ми проживали недалеко від штучної водойми, мабуть, викопаної для розведення риби. Отоді ми натерпілися від комарів достатньо! Докладніше читайте наші відгуки про бази відпочинку на Світязі.
Село Світязь: як дістатися з Києва
Шацькі озера знаходяться на крайньому північному заході України, тому чим на схід і на південь ви проживаєте, тим довше для вас буде сюди дорога.
Від Києва Шацькі озера віддалені на 550 км.
Дрібатися сюди з Києва можна поїздом (до Ковеля, далі – маршрутка) або машиною.
Як доїхати з Києва поїздом
Якщо ви вирішили їхати з Києва поїздом, то необхідно вибрати поїзд, який прибуває не серед ночі, оскільки я не впевнений, чи ходять так пізно маршрутки. Зі зручних поїздів серед трьох лише №97: відправлення 21:22, прибуття 7:32 (актуальність інформації – 2019 р. дивіться у гугл за запитом “київ ковель укрзалізниця”).
Їхати маршруткою від Ковеля до Світязя доведеться близько години-півтори. Звичайно ж, під час прибуття поїзда наповнюваність маршруток збільшується. Як правило, маршрутка – це автобус типу “Еталон” тощо.
Як доїхати з Києва на машині
На відпочинок на Шацькі озера на машині зручніше їхати Варшавською трасою (Київ-Сарни-Ковель-Любомль-Шацьк-Світязь). У нас зі швидкістю 100 км/год із двома дітьми (у тому числі – грудним) дорога займає близько 8 годин, приблизно 40л бензину, що на момент написання статті було близько 1200 грн. – Досить таки не дорого враховуючи, що нас – четверо.
Станом на 2020 рік за українськими мірками траса на тверду четвірку: ями трапляються не часто, трафік не дуже щільний, на трасі через кожні 10-20 км заправки відомих брендів (OKKO, WOG, UPG), там же і кафе, місця відпочинку вздовж траси («Лісовичок») і т.д. Дорога двосмугова по одній смузі в кожну сторону, але в Київській, Житомирській та Рівненській областях дуже широка асфальтована узбіччя та водії завжди вас пропустять, з’їхавши на неї, тож необхідність виїзду на зустрічну смугу для обгону – Мінімальна.
У Житомирській області дорога укладена бетонними плитами, що робить її трохи більш галасливою, зате ями на ній відсутні взагалі (тобто зовсім!:)).
Між Ковелем та Любомлем уже років п’ять (а то й 10) будують чотирисмугову дорогу, по дві смуги в кожну сторону, але трафік поки що пускають лише по одній половині.
Найгірша ділянка – Любомль-Шацьк – 40 км стандартної української дороги «на трієчку», але терпимо.
UPD-2021: УкрАвтоДор капітально ремонтує цю ділянку дороги.
Перед Шацьком можна повернути ліворуч – одразу на Світязь, та заощадити додаткові хвилин 10. Дивіться знаки не доїжджаючи кілька кілометрів до Шацька.
Власне, ця траса влаштовує мене поки що на 100%, тому через Житомир і Рівне я і не їздив і сенсу поки не бачу – від Рівного до Луцька, від Луцька до Шацька дорога краще за Ковельську не буде точно, а швидше за все – гірше, кілометраж – більше.
Порада батькам із маленькими дітьми: виїжджайте не пізніше 7:30-8 ранку – так дорога переноситься легше. Особливо якщо діти ще поспять у машині.
На трасі є кілька цікавих та гарних місць. Читайте наприкінці статті.
Правда парадокс цієї дороги в тому, що близько години (відсотків 15 часу) ви їхатимете через Київ, Гостомель, Бучу та інші міста-сателіти з їхніми світлофорами та обмеженням швидкості 50 км/год.
Як дістатися до Шацьких озер з інших регіонів
Як дістатися до Шацьких озер на автомобілі не з Києва вам розкажуть навігатори (вибачте…). Питання лише, чи варто їхати автомобілем зі східних регіонів (Харків, Суми тощо). 800-1000 км шляху хоч і нормальними дорогами – заняття не найлегше. Тим більше, є можливість доїхати до Ковеля поїздом.
Ковель – вузлова станція і сюди ходить чимало поїздів з усіх куточків України (і не лише). ЖД сюди можна доїхати з: Києва, Львова, Луцька, Рівного, Здолбунова, Івано-Франківська, Чернівців, Варшави та Пагорба (!, Польща), Коростеня, Козятина, Бердичева, Вінниці, Одеси, Новоолексіївки (через Дніпро, Запоріжжя, Мелітополь) ). Розклад руху поїздів дивіться на сторінці станції Ковель на сторінці УЗ (або ковель уз у google).
Уточніть тільки у скільки приходить поїзд і порівняйте з розкладом маршруток на Світязь (може бути так, що виявиться простіше проїхати 1000 км на авто).
Проживання на Шацьких озерах, у Світязі
Для відпочиваючих на Світязі та решті озер місцеві підприємці побудували дуже багато середніх і невеликих баз відпочинку, тому пропозицій достатньо. Більшість баз відпочинку та готелів на Світязі [карта] побудовано зі зрубів сосни, що надає регіону колориту, екологічно, а влітку у деяких з таких котеджів навіть прохолодно без кондиціонера. Єдиний нюанс у тому, що заповнюються вони дуже оперативно та залежно від погоди, оскільки сюди приїжджають багато місцевих та мешканців сусідніх областей – Рівненської, Львівської та навіть держав: можна побачити авто на білоруських та польських номерах. Тому найкраще бронювати житло заздалегідь.
Проживання на Світязі: ціна
На Шацьких озерах є бази відпочинку на будь-який смак та товщину гаманця: від «вагончиків» по +/-150 грн за місце/добу, до багатокімнатних люксів (від 1200 грн/добу) та котеджів (від 2500 грн/добу). Середня ціна складає 450-500 грн за двомісний номер із зручностями на поверсі, 600-700 за три-чотиримісний номер із зручностями.
Де краще зупинитися?
Проте (раптово!:)), відпочинок на Шацьких озерах в межах села Світязь нас не дуже спокушає, оскільки в самому селі – велика концентрація відпочиваючих, мало дерев і тіні, від багатьох баз на пляж доводиться йти по спеці грунтовою та курною дорогою. Коротше, це варіант для тих, хто не в курсі і не читав цю статтю на travel-mania.com.ua:)
Наш вибір – урочище Гушеве (або серед місцевих – «Турбаза») одразу за селом Світязь у бік села Залісся. Там також є великий піщаний пляж із зеленим газоном і всією необхідною інфраструктурою – кіоски, кафе, ресторан, атракціони і т.д. Однак, додатково до цього там є ще й сосновий ліс і йти на пляж потрібно (можна) через нього всього хвилин 7, що набагато краще і приємніше. Також бази відпочинку тут новіші, побудовані протягом 7-10 останніх років, менш обмежені недоліком площі земельних ділянок, а багато хто також і знаходяться або примикають до соснового лісу. Саме на такій базі ми регулярно проживаємо. Докладніше опишу нижче.
Урочище Гушеве на карті
Їжа та харчування
Оскільки не всі бази відпочинку на Світязі пропонують опцію харчування чи сніданку, у деяких випадках потрібно про це подумати окремо.
Деякі відпочинкові бази надають у користування відпочиваючим повноцінні кухні. Продукти можна купити в магазинах та на ринках та приготувати самому. Це буде дешевшим по грошах. Ціни в місцевих магазинах зазвичай дорожчі, ніж у супермаркетах Києва. Наприклад, у 2019 році йогурт, який у Києві в супермаркеті АТБ коштує 15 грн, тут нам обходився в 20 грн, молоко замість 25 грн – 30-32 грн. Але це можна пояснити складнішою логістикою та коротким сезоном.
Також тут можна знайти місцевих, які будуть вам готувати на замовлення та доставляти безкоштовно. Ми, наприклад, знайшли жінку, яка готувала нам дріжджові вареники та солодкі та ні. Дуже смачно, порція – 7 великих вареників близько 300 г. обходилася 45 грн. Список телефонів дивіться унизу. Також можна замовляти інші страви, ставити в холодильник або морозильник і вживати це протягом декількох днів.
Домашня кухня, кафе, ресторани у Світязі
Звичайно, тут є і кафе, і домашні кухні та ресторани. На турбазі – кафе-піцерія Gold Fish, круглий ресторан біля пляжу, домашня кухня-кафе на базі Люцимер і на базі Villa Vita. У селі Світязь біля центрального пляжу – кафе просто неба «Мамина піч», ресторан комплексу «Le Mark», ресторан “Sezon”. Ціни в кафе «Мамина піч» на 2019 рік можете побачити на фотографіях, ціни у “Ле Марк” трохи дорожчі. Це ті місця, де були ми і які були неподалік нашого місця проживання або біля центрального пляжу. Звичайно ж, тут є й багато інших закладів, оскільки туристів сюди приїжджає багато, але завдання обійти всі заклади на Світязі ми собі не ставили.
Ну а перекусити на ходу на Світязі можна смачними домашніми печінками і пончиками з сиром, згущеним молоком, чорницею, вишнею, ожиною і т. д. Ціна в 2019 році 15-20 грн за штуку, при вазі близько 200-250г. Також тут у продажу є багато в’яленої риби, ягід (чорниці, після неї – ожина), продуктів з городу, раки на замовлення і т.д. На пляжі пропозицій хоч греблю гати – всі хочуть підзаробити (як і скрізь).
Також тут проводять фестиваль пончиків, але коли він проходить і в якому форматі нам поки що не відомо.
Транспорт
З «Турбази» та повз неї постійно ходять місцеві маршрутки до Світязь, Шацька, а також до інших міст: Львів, Луцьк через Шацьк, Любомль, Ковель, Володимир-Волинський і т. д., куди квитки продаються в касі на автостації на “Турбазі” (можливо і в селі є каса).
Також тут їздить віз із конями. Однак номери цієї “служби” ми не маємо.
Основна дорога у Світязі – новенький асфальт без ям, тож виїхати на машині з одного кінця села в інший не є проблемою.
Розваги та дозвілля на Світязі
Пляжі Світязя
Для відпочинку та купання в Світязі є два великі пляжі. Перший – центральний, другий – на «Турбазі».
Обидва пляжі – це акуратний зелений газон, що переходить у піщаний пляж біля води.
Піску багато) Деякі не можуть стримати себе
Вода прозора завжди
Квадратні хмари – тільки на Світязі 🙂
Вид з води на пляжі “Турбази”
Довжина центрального пляжу – близько 1000м, ширина близько 60м. Тут розташовані пляжні кафе, атракціони. Через дорогу – ринок, торгові лави, мотель-ресторан «Ле Марк». Пляж обладнаний біотуалетами.
Довжина пляжу на Турбазі – 200 +70 метрів, ширина близько 40м. Також є на пляжі кава, пиво, столики під парасольками, атракціони, ресторан, кафе у 3х хвилинах ходьби, магазин – у 5ти. Цей пляж оточений з двох сторін лісом (лісосмугою), що робить його більш затишним.
Обидва пляжі мають довгу смугу невеликої глибини. Це просто рай для дітей – простору для гри достатньо, вода на цих ділянках тепла, а коли повертаєшся з глибини, здається взагалі гарячою. Тому тут багато хто відігрівається після купання:).
Увага, відпускаючи дітей на дрібну глибину, не забувайте про спостереження за ними!
Чому озеро Світязь таке чисте?
Фракція піску на Шацьких озерах досить велика 0,5-1 мм. Завдяки цьому вода в озерах не буває каламутною. При цьому грунти тут переважно пісочні, тому чорнозем і земля не поєднуються з водою, що залишає її чистою, оскільки піщинки важкі і відразу опускаються на дно. Насправді пляж не відрізниш від морського, якщо не пробувати воду на смак :).
До того ж пляжі чисті, недопалків мало. Відпочиваючи, наприклад, 5 років тому в Греції спостерігали картину набагато гірше.
Також є і менші пляжі, але вже «дикі» без або з мінімальною інфраструктурою. Однак це не означає, що їх не варто відвідати (запитайте у місцевих про пляж бази «Гарт»).
У висновку про пляжі хочеться сказати, що вони не дуже схожі на озерні пляжі: чистий і світлий пісок, чайки, прозора вода, протилежний берег на відстані 4-8 км, величезне небо аж до горизонту, створюють хоч і не 100%, та відчуття відпочинку на морі. У крайньому випадку на відпочинок на озері це більше не схоже :).
Катамарани, байдарки, вітрильники
Все це можна взяти у найм. Година оренди двомісної байдарки у 2019 році – 100 грн, чотиримісного пластикового катамарану з гіркою – 150 грн, дитячих катамаранчиків на одну дитину 40-60 грн за півгодини.
Все є на обох великих пляжах.
Також можна орендувати вітрильник, телефони дивіться унизу.
Мотузковий парк
Мотузковий парк – чудовий час, де можуть весело провести час і дорослі, і діти. Тут є дві мотузяні траси: дитяча та доросла. Необхідно відзначити, що траси не короткі і будуть довшими ніж деякі київські, з цікавими проходами, «мотузками», канатними дорогами тощо. Вартість одного проходу – близько 50 грн за дитячу та близько 70 за дорослу доріжку.
Також тут є невелика траса для дитячих педальних автомобільчиків, кав’ярня зі смачними сирними мафінами по 10-15 грн та власним лимонадом, безкоштовний атракціон літак (дитячий підвісний на тросах), величезні шашки, хрестики-нуліки, величезна дженга, гойдалки, столики та гамак.
А тепер ще один подаруночок від нашого блогу, інсайдик, секретик і т. д.: за парком є велика галявина з безкоштовною 🙂 лісовою ожиною))) Концентрація вітамінів, так би мовити.
Велосипеди та Шацькі озера
Шацькі озера – чудове місце покататися на велосипедах! Біля села Світязь розроблено три велосипедні маршрути різної довжини хвойними лісами, які можна і потрібно із задоволенням «прокатати». Маршрути позначені табличками з покажчиками біля що дуже зручно.
Тут є кілька пунктів прокату. Ми брали у мотузковому парку тому, що там є дорослі велосипеди з дитячими кріслами ззаду. Дітям такі «пригоди» дуже подобаються – вносять різноманітність у відпочинок. Вартість години оренди велосипеда у 2019 році – 50 грн, день – 300 грн, з кріслом – 65 грн/год.
«Сафарі», квадроцикли
Є на Світязі також екскурсійні пропозиції щодо каскаду озер. Вас покатають на старенькому армійському «бобіку» без даху (радянський аналог Jeep Wrangler), покажуть та розкажуть.
Можна на Світязі покататися і квадроциклах. Телефон не зберіг, але на місці знайти його буде не складно. Головне – тепер ви знаєте, що тут таке є.
Ліс
Прогулянки лісом – це те, що собі не часто може дозволити городянин. Вони розслаблюють, оздоровлюють та просто приємні. Хвойний ліс має приємний аромат, тут росте під ногами чорниця, на кущах – ожина, під соснами – гриби та тиша.
Наявність лісу та гарна екологія – одна з головних причин наших постійних відвідин Світязя.
Березовий гай
Кущі чорниці скрізь
Закордонний туризм
Шацькі озера знаходяться зовсім поряд з Білоруським та Польським кордонами. Проїхавши трохи далі від Світязя, можна “зловити” чужі вишки мобільного зв’язку, а потім отримати СМС від свого оператора “Вітаємо в Україні!”. :).
Тут є тури до Бресту, іноді відкривають піший перехід у Польщу за кілька кілометрів (це можна визначити за великою кількістю поляків у Світязі, проте з іншого боку – польське село :), а можна з’їздити до Польщі на авто через Любомль та Ягодин. За 75 км від Світязя – Хелм, який, як пишуть, переживає зараз туристичний ренесанс, у 150 – Люблін (100 км від українського кордону).
Дайвінг на Шацьких озерах
На пляжі “турбази” є “офіс” компанії Dive IT. Вони пропонують поринути під воду з аквалангом. Також вони пропонують сноркелінг (пірнання з трубкою) з акваскутером. Телефон нижче статті.
Гряда
Гряда – це один із «курортів» на озері Світязь. Він розташований за 5-7 кілометрів від села і вважається більш молодіжним місцем відпочинку: тут більше різноманітних закладів, більша концентрація молодих людей, є нічні клуби та навіть проводяться деякі всеукраїнські фестивалі.
Ми там були тільки один раз і кілька годин. Тому інформації небагато і вам доведеться додатково погуглити.
Висновок
Підсумовуючи всього сказаного, хотілося б відзначити, що Світязь для нас за останні 4 роки став місцем постійного відпочинку. Еко – екологічного, еко – економного. І навіть плануючи відвідувати далекі моря, ми не плануємо робити це на шкоду відпочинку тут.
Якщо після прочитання цієї статті ваш вибір все одно – море, але ви маєте в своєму розпорядженні деякі додаткові часи і фінанси, не полінуйтеся на 5-7 днів з’їздити «в село» на найчистішу природу (адже заповідник), вивезти дітей з міста, оскільки, наприклад, 7-10 днів проведених у Туреччині з урахуванням перельоту, зміни клімату, для дитячого організму може виявитися не таким вже й довгим відпочинком.
Корисне на Світязі
Телефони
Олена (смачні дріжджові вареники): 0 (96) 574-70-93
Тітка Таня (різна їжа на замовлення, пиріжки, овочі): 0 (68) 338-59-09
Дайвінг, сноркелінг: 0 (99) 025-40-22
Велопрокат: або мотузковий парк або 0 (67) 271-73-18
Яхтінг: 0 (67) 103-72-72
Шашлик маринований: 0 (96) 632-75-42
Раки живі та варені: 0 (95) 500-12-25
Додайте сторінку в закладки, щоб не забути нюанси, телефони, назви і т. д.!
Залишити відповідь